Medyczny kalkulator wspomoże kardiologów z Zabrza w walce z chorobami układu krążenia

Technologie

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu powstał kalkulator kardiologiczny. Analizując dane i historię chorób tysięcy pacjentów oceni szansę terapii, możliwe powikłania lub ryzyko śmierci. Kalkulator nie zastąpi lekarzy, ale pomoże im postawić właściwe rozpoznanie.

Patrycja Przybysz ma 25 lat. Do Ślaskiego Centrum Chorób serca w Zabrzu trafiła z arytmią. Jest już po zabiegu. - Przeprowadzono specjalistyczne badania. Wszystko jest w porządku, serce się prawidłowo kurczy - powiedziała Patrycja Przybysz.

 

Wszystko - rokowania, postępowanie po zabiegu i kolejne wizyty lekarze ustalili w oparciu o doświadczenie i wiedzę medyczną. Jednak już niedługo z pomocą przyjdzie im... kalkulator, który ma ocenić stan pacjenta zarówno w okresie leczenia szpitalnego jak i po wypisie.

 

Nie taki zwykły program komputerowy

 

To program komputerowy opracowany przez lekarzy i informatyków z Zabrza. Na podstawie baz danych zawierających informacje o pacjentach dobiera podobne do siebie przypadki - porównuje dostępne dane - i w przypadkach nowych chorych pomaga wyciągać cenne wnioski.

 

- Możemy odczytać niekorzystne zdarzenie, które może się pojawić czyli np. udar mózgu, zawał serca - powiedział Mariusz Gąsior z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

Symulacja dla zawału serca

 

W przeprowadzonej symulacji wziął udział reporter Polsat News Marek Sygacz. - Wiek 45 lat, bóle w klatce piersiowej. Po jakim czasie zadzwonił pan na pogotowie? - pytał dziennikarza Mariusz Gąsior. - Powiedzmy, że po godzinie - odpowiedział reporter.

 

Po przeanalizowaniu podanych informacji, kalkulator medyczny określił rokowania jako dobre: poniżej półtora procenta śmiertelności.

 

- A teraz załóżmy, że zadzwoniłby pan po pięciu godzinach? Wówczas śmiertelność jest trzykrotnie wyższa - powiedział Gąsior.

 

Pomoże lekarzom już od przyszłego roku

 

Ale program to nie tylko kalkulacja ryzyka - także szansa udanej rehabilitacji, a nawet zoptymalizowania kosztów leczenia pacjenta.

 

Algorytm powstawał przez kilka lat na podstawie informacji szpitala, ale także Narodowego Funduszu Zdrowia. Kalkulator będzie pomagał lekarzom od przyszłego roku. Na razie trwają testy.

 

System działa tylko w wewnętrznej, szpitalnej sieci. Nie jest to aplikacja dla pacjentów.

 

Ponad połowa Polaków cierpi na choroby układu krążenia

 

- Podstawą pozostanie badanie i porządnie zebrany wywiad, ale korzystanie z takich technologii i analiza baz danych to jest to, co powinno w przyszłości pomóc w systemie leczenia i rokowaniach - powiedział Gąsior.

 

Na choroby układy krążenie cierpi niemal połowa Polaków. Każdego roku około 80 tysięcy przechodzi zawał serca - umiera kilkanaście tysięcy. Głównie przez lekceważenie objawów.

 

polsatnews.pl, Polsat News

nro/hlk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie