Wrocław najlepszym europejskim kierunkiem turystycznym. Pokonał m.in. Paryż i Mediolan

Biznes
Wrocław najlepszym europejskim kierunkiem turystycznym. Pokonał m.in. Paryż i Mediolan
Flickr/Klearchos Kapoutsis

Stolica Dolnego Śląska zwyciężyła w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018. Zwycięzcę wyłoniono w internetowym głosowaniu. Na Wrocław oddano 41 148 głosów ze 146 krajów.

Wrocław był jedynym polskim miastem w tegorocznej edycji konkursu.

 

- Jestem niezwykle dumny. Chcę serdecznie podziękować wszystkim wrocławianom oraz kochającym to miasto turystom za każdy oddany głos. Zwycięstwo w tak prestiżowym konkursie świadczy o tym, że Wrocław już jest wśród najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych na mapie Europy - powiedział prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

 

"Polska Wenecja" otoczona kanałami


Organizatorzy konkursu podkreślając walory Wrocławia, zwrócili uwagę na jego położenie. Nazwali go "polską Wenecją", którą otaczają kanały i ponad 120 mostów łączących 12 wspaniałych wysp.


Wśród wielu atrakcji wymienili m.in. Rynek, Plac Solny, Ratusz, budynek Uniwersytetu Wrocławskiego i ogród botaniczny.
 

Na lunch zapraszają do "Piwnicy Świdnickiej", reklamując ją jako najstarszą restaurację na świecie, a po obiedzie zapraszają na spacer po "Ostrowie Tumskim", najstarszej, zabytkowej części miasta.

 

W zwycięskim mieście przybywało turystów


W poprzednich latach konkurs European Best Destination wygrały m.in. Porto, Bordeaux, Lizbona i Kopenhaga. Za każdym razem, po ogłoszeniu wyników, w zwycięskim mieście zwiększał się ruch turystyczny.    


European Best Destination jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Brukseli, która zajmuje się promocją kultury i turystyki w Europie.

 

Nagroda dla najlepszego miasta przyznawana  jest corocznie. W 2018 roku Wrocław próbowały pokonać: Bilbao, Colmar, Hvar, Ryga, Mediolan, Ateny, Budapeszt, Lizbona, Bohinj, Praga, Kotor, Paryż, Wiedeń i Amsterdam.

 

W ubiegłym roku Wrocław znalazł się na setnym miejscu rankingu najlepszych do życia miast na świecie. Spośród polskich miast w zestawieniu zmieścia się jeszcze tylko Warszawa - na 81. pozycji. Pod uwagę wzięto 450 miast z całego świata. Międzynarodowi eksperci analizowali m.in. przestępczość, dostępność do usług medycznych, szkół, obiektów kulturalnych i rekreacyjnych, zanieczyszczenie powietrza, stan kanalizacji, możliwość wynajmu mieszkania.
 
polsatnews.pl
grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie