"Fatalna, bezmyślna ustawa o IPN obudziła demony". Apel Do przyjaciół Żydów

Polska
"Fatalna, bezmyślna ustawa o IPN obudziła demony". Apel Do przyjaciół Żydów
Polsat News

"Nie myśleliśmy, że znowu będziemy musieli zwracać się do naszych przyjaciół, współobywateli, polskich Żydów, z wyrazami braterstwa i solidarności. To koszmarny sen" - głosi apel Do przyjaciół Żydów, pod którym każdy może złożyć wirtualny podpis. Do tej pory zrobiło to już ponad 10 tys. osób.

- Nie możemy pozostać obojętni wobec fali nienawiści i obrzydliwego języka - argumentują autorzy apelu opublikowanego na stronie naszademokracja.pl.

 

Poniżej jego pełna treść:

 

"Dopiero niedawno w wolnej Polsce zaczęliśmy rozmawiać uczciwie i bez ograniczeń o stosunkach polsko-żydowskich, sprawie niezwykle delikatnej. Toczyła się dyskusja wokół wspólnej historii, w środku Warszawy stanęło wspaniałe muzeum Polin. Badania naukowe, film, literatura podejmowały ten trudny temat bolesny dla Żydów i Polaków. Nie do przecenienia są działania organizacji pozarządowych, często lokalnych. Pozostało jeszcze wiele do zrobienia, ale atmosfera była dobra. Fatalna, bezmyślna ustawa o IPN obudziła w Polsce demony.

 

Od dwóch lat władza toleruje działania skrajnych nacjonalistów - marsze z nazistowskimi hasłami, palenie kukły Żyda, treści portali organizacji narodowych. Z systemu edukacji znikają elementy nauki wielokulturowości, a minister edukacji nie wie, kto dokonał pogromu w Kielcach i kto zabijał Żydów w Jedwabnem. Szef IPN - który na mocy nowej ustawy ma nadzorować prawdę historyczną o Polsce - zapomina, że wiadomo, kto dokonał tej drugiej zbrodni, i że właśnie IPN kilka lat temu to wyjaśnił.

 

Protest Izraela, a potem USA, przeciw ustawie o IPN wywołał falę antysemickich wystąpień w internecie czy mediach publicznych. Z ust znanych propisowskich publicystów, urzędników TVP, usłyszeliśmy haniebne, antysemickie słowa. Pod Pałacem Prezydenckim stali narodowcy z hasłem "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę". Prezydent podpisał, a w swym wystąpieniu do tych apeli się nie odniósł.

 

Dzieje się to w przededniu 50. rocznicy Marca '68 - jednego z nikczemniejszych momentów naszej najnowszej historii. Jak wtedy, nasi współobywatele znowu czują się upokorzeni, zagrożeni.

 

Nie możemy pozostać obojętni wobec fali nienawiści i obrzydliwego języka.

 

Chcemy Was zapewnić - jesteśmy z Wami solidarni, to wszystko nas również obraża i boli."

 

Jan Cywiński
Krystyna Napiórkowska
Stanisław Napiórkowski
Danuta Stołecka-Wójcik
Agnieszka Wolfram-Zakrzewska
Rafał Zakrzewski

 

polsatnews.pl

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie