Pierścionek z cząsteczkami smogu na wystawie w krakowskim muzeum

Polska
Pierścionek z cząsteczkami smogu na wystawie w krakowskim muzeum
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Pierścionek z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu będzie można oglądać od piątku do 15 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Pierścień zaprojektował holenderski artysta Daan Roosegaarde.

- Pierścień jest przykładem sztuki najnowszej, jest kunsztownie wykonanym dizajnerskim przedmiotem użytkowym - powiedział rzecznik prasowy MOCAK-u Maciej Kłuś.
 
Eksponat można będzie oglądać w holu muzeum. Pierścień powstał w ramach projektu Smog Free Project, zainicjowanego przez Daana Roosegaarde’a. 
 
- Niechlubnie to powiedzieć, ale Kraków przyciągnął artystę smogiem. Roosegaarde mówi, że jego projekt ma zwrócić uwagę na potrzebę oddolnych inicjatyw, dzięki którym i przy użyciu najnowszych technologii, problem mógłby być rozwiązany - powiedział rzecznik muzeum.

 

Artyści przeciw smogowi

 
Na piątek MOCAK przygotowuje spotkanie z Daanem Roosegaardem. Artysta opowie o swoich projektach, będzie też prowadził rozmowę z krakowską artystką Cecylią Malik (zasłynęła m.in. projektem „365 Drzew”, w ramach którego artystka przez cały rok, każdego dnia, wspinała się na drzewo). Po wystąpieniu artysty i jego dyskusji z Malik będzie czas na zadawanie pytań.
 
W ramach Smog Free Project w Krakowie w parku Jordana stanął już Smog Free Tower - olbrzymi oczyszczacz powietrza, przypominający wieżę. Odsłonięcie wieży nastąpi w czwartek.

 

Smog zamknięty w pierścieniu, który wystawi MOCAK, został pozyskany właśnie z wieży absorbującej smog. Jak podają realizatorzy projektu, to największy oczyszczacz powietrza na świecie, wykorzystujący opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filtrować 30 tys. m sześc. powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona naukowo, przez Uniwersytet Technicznych w Eindhoven (Eindhoven University of Technology).
 
Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 r. wieża pojawiła się w Chinach. Kolejny przystanek, Kraków, został wybrany nieprzypadkowo - to jedno z pierwszych miast w Polsce, które rozpoczęły walkę ze smogiem i zaczęły dbać o czystość powietrza.
 
Daan Roosegaarde urodził się w 1979 r. w Nieuwkoop w Holandii. Ukończył architekturę w The Berlage Institute. Jego prace kładą nacisk na relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem.
 
W 2007 r. założył Studio Roosegaarde. Wspólnie z projektantami i inżynierami opracowuje tam ideę „krajobrazów przyszłości”, budując inteligentne i trwałe prototypy rozwiązań technologicznych dla miast. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na Światowym Forum Ekonomicznym. W Holandii został także uhonorowany tytułem Artysty Roku.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie