Katowice testują dron do namierzania źródeł smogu. Jest pierwszy mandat: 500 zł

Polska
Katowice testują dron do namierzania źródeł smogu. Jest pierwszy mandat: 500 zł
Polsat News

Katowice wspólnie z Gliwicami, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz spółką Flytronic rozpoczęły testy drona pomocnego w wykrywaniu łamania przepisów antysmogowych. Już w pierwszej godzinie testów straż miejska wystawiła 500-złotowy mandat za stosowanie niewłaściwego paliwa.

Oprzyrządowanie drona umożliwia m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych. Samorządowcy liczą, że może to być skuteczne narzędzie wykrywania źródeł zanieczyszczenia powietrza.

 

System wykorzystywany w wojsku

 

- Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości - wyjaśnił w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

Urządzenie dostarczyła gliwicka firma Flytronic (część Grupy WB), wyspecjalizowana w bezzałogowych systemach latających. Stworzony przez śląskich inżynierów system obserwacyjny FlyEye został wdrożony w wojsku; teraz zdobyte doświadczenia mają pomóc w stworzeniu narzędzia wspierającego samorządy w walce z niską emisją.

 

Testowany w Katowicach dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek. Dodatkowo czujniki pozwalają na analizę zawartości: etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych. Może to być podstawa działań egzekwujących zapisy regionalnej uchwały antysmogowej.

 

Optymistyczne wnioski po pierwszych próbach

 

- Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu. Pomimo, że procedura wydaje się dość prosta, nastręcza kilku problemów technicznych, proceduralnych i prawnych, które musimy rozwiązać - powiedział Dawid Bielecki z firmy Flytronic, wchodzącej w skład Grupy WB.

 

- Wnioski z pierwszych prób są jednak bardzo optymistyczne, a metodykę będziemy dalej weryfikować wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla - dodał Bielecki. Kolejne próby drona w Katowicach zaplanowano na najbliższe dni i tygodnie. Dokładne terminy i lokalizacje są tajemnicą.

 

Kontrole dokonywane przez strażników miejskich to jeden z elementów antysmogowych działań samorządu Katowic. Podczas kontroli strażnicy przypominają np. mieszkańcom, do kiedy - zgodnie z uchwała antysmogową - muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od ich wieku oraz okresu wcześniejszego użytkowania. Ustalone w uchwale terminy to 31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027.

 

Wysokie dopłaty do ekologicznych rozwiązań

 

Samorząd Katowic realizuje też program wsparcia finansowego dla wszystkich mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Dopłaty do ekologicznych rozwiązań należą do najwyższych w kraju i mogą wynieść nawet 10 tys. zł.

 

Ubiegłoroczny katowicki program dofinansowania wymiany źródeł ciepła był rekordowy i objął wymianę ponad 870 systemów grzewczych; to dwa razy tyle, ile średnio w poprzednich latach. Wartość dotacji to nawet 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. O pieniądze - także w tym roku - mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu wsparciu w latach 2011-2016 w Katowicach wymieniono w sumie 2,65 tys. źródeł ciepła, kosztem ponad 15 mln zł.

 

Urządzenie opracowane w Gliwicach to nie jedyne propagowane w ostatnim czasie rozwiązanie technologiczne, mające wspierać samorządy w walce z tzw. niską emisją. Niedawno katowicki Główny Instytut Górnictwa uruchomił Eko-Patrol - mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza. Częścią tego rozwiązania jest m.in. wyposażony w laserowe mierniki dron oraz samochód elektryczny ze stacją meteo i platformami pomiarowymi.

 

Śląska uchwała antysmogowa

 

Stworzenie mobilnego laboratorium to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez samorządy oraz organizacje mieszkańców. W ciągu ostatniego roku, w ramach wzmożonej walki ze smogiem, w wielu miastach woj. śląskiego znacznie przybyło czujników monitorujących jakość powietrza; nadal jednak niektóre rejony miejscowości szczególnie narażonych na smog są pozbawione możliwości monitorowania tego zagrożenia. M.in. w takich przypadkach pomocny może być Eko-Patrol, analizujący jakość powietrza we wskazanym miejscu. Urządzenia stacjonarne oraz mobilne laboratorium dostarczają strumień danych, które zapewniają zagęszczenie siatki pomiarowej na danym obszarze. Pozwala to na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań naprawczych.

 

Ważną częścią mobilnego laboratorium jest dron, pod którym umieszczono platformę z systemem laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 oraz PM10, a także tlenku węgla. Zgromadzone dane są analizowane i opracowywane w formie specjalnego raportu, wraz z ich interpretacją i wizualizacją. Platforma pozwala także na mapowanie stref zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS. Takie mapy zagrożeń smogowych mogą być wartościowym źródłem informacji zarówno dla władz lokalnych, decydentów, jak i mieszkańców monitorowanych obszarów.

 

Śląska uchwała antysmogowa od września ub. roku zakazuje używania najbrudniejszych paliw (w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów) oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie