Minister sprawiedliwości odwołał kierownictwo Sądu Rejonowego w Rzeszowie. "Tym razem mailem"

Polska
Minister sprawiedliwości odwołał kierownictwo Sądu Rejonowego w Rzeszowie. "Tym razem mailem"
Polsat News

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie Bogumiłę Majcher-Gniewek i dwie wiceprezes - Jolantę Olszowy-Rozmus i Annę Ryczaj-Paśko. Decyzja o odsunięciu od pełnionych funkcji miała wpłynąć do sądu mailem. Poinformował o tym rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński.

Do 2 lutego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał przed upływem kadencji 112 prezesów i wiceprezesów sądów - poinformowało Stowarzyszenie "Iustitia".


Zgodnie z nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 12 sierpnia, minister może odwołać ich bez uzasadnienia "w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy". Ma na to czas do 12 lutego.


Jak podaje ministerstwo, oficjalnym powodem odwoływania prezesów jest niska jakość pracy sądów.


Bez uzasadnienia


O odwołaniu kierownictwa rzeszowskiego sądu poinformował na Twitterze rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński.

 


W rozmowie z polsatnews.pl podkreślił, że decyzje o odwołaniu prezesów podpisane przez wiceministra Łukasza Piebiaka nigdy nie zawierały uzasadnienia.


- Później tylko te szczątkowe i żałosne uzasadnienia pojawiają się na stronie ministerstwa - powiedział Przymusiński.

 

polsatnews.pl

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie