Izraelski minister edukacji: rząd Polski anulował moją wizytę w tym kraju

Świat
Izraelski minister edukacji: rząd Polski anulował moją wizytę w tym kraju
PAP/EPA/JIM HOLLANDER / POOL

Izraelski minister edukacji Naftali Bennett, który miał przyjechać do Polski, napisał w poniedziałek w oświadczeniu, że rząd w Warszawie tę wizytę anulował. Wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że do wizyty ministra nie dojdzie.

Według doniesień izraelskich mediów minister Naftali Bennet miał w środę złożyć wizytę w Polsce.

 

"Polski rząd odwołał moją wizytę, ponieważ wspomniałem o zbrodniach jego ludu. Jestem zaszczycony" - napisał Bennett w poniedziałek.

 

"Polsce udowodniono, że miała udział w mordowaniu Żydów"

 

Według doniesień izraelskich mediów Bennett zapowiadał, że podczas wizyty w Polsce będzie mówił o udziale Polaków w mordowaniu Żydów. - Jestem zdeterminowany, by wyraźnie powiedzieć to, co historia już udowodniła - polski naród miał swój udowodniony udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu - oświadczył Bennett cytowany przez anglojęzyczny portal Times of Israel.


Z kolei inny izraelski portal, Israel National News, przytacza słowa ministra w innym tłumaczeniu, pisząc, że "Polsce udowodniono, że miała udział w mordowaniu Żydów w czasie Holokaustu". - Prawda nie zależy od (polskiej) ustawy (o IPN - red.) ani żadnej innej - dodał Bennett.

 

Oświadczył też, że wierzy, że można "zakończyć obecny konflikt z polskim rządem na drodze dialogu, a nie wymienianych w mediach oświadczeń". Jak podawano Bennet podczas wizyty w Polsce miałby się spotkać z wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem, z polskimi studentami oraz udać pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.

 

Czaputowicz: słowa niepotrzebne, przedwczesne

Wcześniej w poniedziałek o wypowiedź Benneta pytany był szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Ta część jego wypowiedzi, która mówi o potrzebie dialogu, oczywiście jest do przyjęcia, pokrywa się z naszym stanowiskiem. Natomiast nazywanie Polski, Polaków jako tych, którzy uczestniczyli w Holokauście - uważam że to jest niepotrzebne, przedwczesne - powiedział minister.

 

- Powinniśmy dążyć do pewnego porozumienia; najpierw rozmawiać, a później dążyć do wypracowania stanowiska w tej sprawie - dodał minister.

 

Zauważył, że w Irazelu toczy się kampania wyborcza i "musimy też brać poprawkę na pewne sformułowania polityków izraelskich", które - według szefa MSZ są kierowane są nie tyle do Polski, ile do swojego elektoratu.

 

Manifestacja przed Pałacem Prezydenckim

 

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o IPN wprowadzającą m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

 

Po uchwaleniu ustawy 26 stycznia przez Sejm krytycznie zareagowały władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i członkowie Knesetu, a także amerykański Departament Stanu, zarzucając stronie polskiej m.in. chęć zablokowania niezależnych badań historycznych w sprawie Holokaustu. W czwartkowym orędziu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci i nie zamierza ograniczać wolności debaty o Holokauście.

 

Przed Pałacem Prezydenckim odbyła się manifestacja. Protestujący chcą, aby prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o IPN. Zobaczcie wideo.

 

 

PAP

prz/bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie