"Gloryfikacja nazizmu w XXI w. jest czymś szokującym". Komitet Żydów Amerykańskich apeluje do polskiego rządu

Świat
"Gloryfikacja nazizmu w XXI w. jest czymś szokującym". Komitet Żydów Amerykańskich apeluje do polskiego rządu
Polsat News
Transparent, jaki pojawił się podczas Marszu Niepodległości w 2017 r.

AJC Central Europe (europejski oddział Komitetu Żydów Amerykańskich) zaapelował do polskiego rządu o podjęcie konkretnych kroków mających na celu monitorowanie i zwalczanie grup neonazistowskich. Pisma w tej sprawie wystosowano do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego oraz do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Apel AJC Central Europe wystosowano po emisji w TVN24 dokumentu dotyczącego dwóch organizacji - stowarzyszenia Duma i Nowoczesność oraz fundacji Orle Gniazdo. Jak twierdzą przedstawiciele AJC, organizacje te są zaangażowane w szerzenie ideologii nazistowskiej i gloryfikowanie przywódców NSDAP.


Wyemitowany materiał przedstawiał obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Uczestnicy tego wydarzenia ubrani byli w niemieckie nazistowskie mundury oraz wywiesili nazistowskie flagi, przygotowali tort z dekoracją w kształcie swastyki, a także wznosili toasty ku czci Hitlera jako "bardzo przyzwoitego człowieka" i "dżentelmena".

 

Ukryta kamera zarejestrowała też słowa obraźliwe względem społeczności żydowskiej, w tym antysemickie wypowiedzi, które mogą być uznane za karalne w świetle polskiego prawa.

 

"Narastające zagrożenie ze strony radykalnego nacjonalizmu i neonazizmu"


- Gloryfikacja nazizmu w XXI w. jest czymś szokującym i musi być jednoznacznie potępiona - powiedziała dyrektor AJC Central Europe Agnieszka Markiewicz. - Polska była główną ofiarą Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Zginęło dziewięćdziesiąt procent polskich Żydów. Polska ludność została zdziesiątkowana. Trudno znaleźć w Polsce rodzinę, która nie doświadczyłaby barbarzyństwa nazizmu - dodała.


Markiewicz podkreśliła, że "pomimo potępienia za pośrednictwem Twittera przedstawionych w dokumencie wydarzeń przez premiera i dwóch ministrów polskiego rządu, przed Polską wciąż stoi zadanie wypracowania skutecznych metod przeciwdziałania narastającemu zagrożeniu ze strony radykalnego nacjonalizmu i neonazizmu. Ci, którzy szerzą faszystowską ideologię i nienawiść rasową, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności".


polsatnews.pl

grz/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie