Kanclerz Kurz: Austriacy też byli sprawcami zagłady Żydów

Świat
Kanclerz Kurz: Austriacy też byli sprawcami zagłady Żydów
PAP/EPA/FLORIAN WIESER

Austriacki kanclerz federalny, chrześcijański demokrata, Sebastian Kurz przypomniał w sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, że "również Austriacy byli jego sprawcami" podczas II wojny światowej.

- Ten dzień pamięci przypomina nam, jak ważne jest, abyśmy nigdy nie zapominali o Shoah - powiedział szef austriackiego rządu, który objął to stanowisko w grudniu ub. roku w koalicji ze skrajną austriacką prawicą.

 

Kurz, stojący na czele Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), w wydanym w Wiedniu komunikacie podkreślił, że walka z antysemityzmem stanowi jeden z priorytetów jego rządu.

 

- W naszym społeczeństwie nie powinno być miejsca dla antysemityzmu, rasizmu i nawoływania do nienawiści. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie tym tendencjom - podkreślił.

 

"Tylko pamięć pozwala zachować czujność"

 

Sojusznik chrześcijańskich demokratów w koalicji rządowej, prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe), znalazła się w austriackiej opinii publicznej na cenzurowanym gdy wyszło na jaw, że Udo Landbauer, regionalny lider tej partii w kraju związkowym Dolna Austria, gdzie w niedzielę odbędą się wybory, przez 15 lat był członkiem korporacji studenckiej, której członkowie zwykli zbiorowo śpiewać pieśni rasistowskie i antysemickie.

 

Mimo oburzenia i protestów wyrażanych przez OeVP pod przywództwem Kurza, ale przede wszystkim przez opozycję, skrajnie prawicowy polityk odmówił dotąd złożenia dymisji.

 

Lider opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (SPOe) Christian Kern oświadczył w specjalnym komunikacie: "Najnowszy incydent z udziałem FPOe przypomina nam o znaczeniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu".

 

- Tylko pamięć o niezliczonych ofiarach nazistowskiego reżimu pozwala zachować czujność wobec wszelkiego rodzaju tendencji rasistowskich, ksenofobicznych i antysemickich - dodał Kern.

 

Bojkot społeczności żydowskiej 

 

FPOe, na czele której stoi obecny wicekanclerz Heinz Christian Strache, jest partią założoną w połowie ubiegłego stulecia - przypominają austriackie media.

 

W geście protestu przeciwko udziałowi FPOe w rządzie społeczność żydowska w Austrii postanowiła bojkotować każdą uroczystość organizowaną dla upamiętnienia Holokaustu, na której pojawiliby się ministrowie z ramienia tej partii.

 

W Austrii zamordowano za rządów nazistowskich 65 tys. Żydów, podczas gdy 140 tys. zdołało opuścić kraj. Naziści deportowali i zgładzili również tysiące austriackich Romów.

 

W 1938 roku Austria została zaanektowana przez III Rzeszę, której częścią pozostała do zakończenia wojny w 1945 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie