Wojewoda łódzki unieważnił uchwałę radnych o zmianie nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa

Polska
Wojewoda łódzki unieważnił uchwałę radnych o zmianie nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa
Polsat News

- Wojewoda łódzki Zbigniew Rau stwierdził nieważność uchwały łódzkich radnych, którzy zmienili nazwę placu im. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. To działanie stricte polityczne - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak.

5 stycznia łódzcy radni PO i SLD zdecydowali na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej o zmianie nazwy placu im. Lecha Kaczyńskiego z powrotem na plac Zwycięstwa. W uzasadnieniu uchwały zaznaczyli, że chodzi o zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Przeciwni byli samorządowcy PiS.

 

W grudniu ub. roku w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną wojewoda Rau nadał placowi Zwycięstwa (nazwa obowiązywała od 1945 roku) nową nazwę - plac im. Lecha Kaczyńskiego. Decyzja ta wywołała sprzeciw części łódzkich radnych. Kacprzak (PO) zwracał wówczas uwagę, że placu Zwycięstwa nie można zdekomunizować, bo m.in. w żadnej z opinii Instytutu Pamięci Narodowej nie było zapisane, iż jego nazwa podlega ustawie dekomunizacyjnej. Przypomniał również, że nazwa plac Zwycięstwa została nadana dla uczczenia zwycięskiego zakończenia wojny z faszyzmem hitlerowskim.

 

Pod koniec grudnia ub. roku radni zaskarżyli decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

"Rażące naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa"

 

W piątek wojewoda łódzki stwierdził nieważność uchwały łódzkich radnych. W komunikacie przesłanym do mediów przez biuro prasowe zwrócono uwagę, że Rada Miejska zmieniła tzw. zarządzenie zastępcze, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie w Sądzie Administracyjnym. Zdaniem wojewody radni nie byli upoważnieni do zmiany zarządzenia zastępczego i dlatego dopuścili się naruszenia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, które przewidują przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawach ważnych dla gminy.

 

Miasto zarządziło je do 15 stycznia, a uchwałę zmieniającą podjęło nie czekając na ich wynik.

 

"W dniu podjęcia unieważnionej uchwały konsultacje społeczne jeszcze trwały, zaś Rada Miejska nie dysponowała ich wynikami. Takie postępowanie organów samorządowych stanowi rażące naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa oraz funkcjonujących w nim instytucji prawnych" - napisano w komunikacie.

 

"Zarządzenie wojewody nie jest niezmienne"

 

Poproszony o komentarz do decyzji wojewody przewodniczący RM Tomasz Kacprzak powiedział, że ta decyzja "jest stricte polityczna" i nie ma nic wspólnego z prawem. Według przewodniczącego radni mają prawo nadawać nazwy ulicom i placom, bo to wynika z ustawy. - To, że wojewoda wydał zarządzenie nie oznacza, że jest ono niezmienne. Nie ma takiego przepisu, który tego zabrania - powiedział.

 

Zdaniem Kacprzaka ogłoszenie konsultacji społecznych nie ogranicza kompetencji Rady Miejskiej do nadawania nazw ulicom i placom, ponieważ konsultacje ogłaszane są przez prezydenta miasta, który - jak przypomina - jest organem wykonawczym. - Organ wykonawczy swoim działaniem nie ogranicza kompetencji organu uchwałodawczego, jakim jest Rada Miejska - wyjaśnił.

 

Zapowiedział, że radnym nie pozostaje nic innego, jak tylko zaskarżyć decyzję wojewody do sądu administracyjnego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie