Łódzcy radni zmienili nazwę pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. Chcieli zdążyć przed zmianą przepisów

Polska
Łódzcy radni zmienili nazwę pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. Chcieli zdążyć przed zmianą przepisów
Polsat News

Łódzcy radni PO i SLD przyjęli w piątek uchwałę, która zmienia nazwę pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. Przeciw byli radni PiS. Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta. Radnym zależało, by zdążyć przed wejściem w życie nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej, która ogranicza kompetencje samorządów dot. zmian nazw placów i ulic. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 7 stycznia.

Za zmianą nazwy głosowało 25 radnych, przeciw było 12. Nikt się nie wstrzymał. Uchwała Rady Miasta wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu. Wojewoda ma na publikację 30 dni. Może również uchylić uchwałę, jeśli uzna, że nie była ona podjęta zgodnie z prawem. 

 

Stwierdzono w niej, że nazwa pl. Zwycięstwa odnosi się - nie jak poprzednio - do zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami w 1945 roku, tylko do upamiętnienia zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 roku.

 

- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze, żeby na mapie Łodzi pojawiło się miejsce, które będzie oddawało cześć zwycięzcom w wojnie polsko-bolszewickiej. Warto podkreślać chwalebne chwile naszej historii - powiedział podczas sesji przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak, którego cytuje OKO.press.

 

"Mieliśmy do czynienia z szantażem"

 

Radni PiS mieli w piątek zarzucać nieobecnej na sesji prezydent miasta Hannie Zdanowskiej, że jest reżyserem tej sesji - pisze OKO.press.

 

- Z jednej strony mówi, że dobrze współpracuje jej się z rządem i robi sobie zdjęcia z przedstawicielami rządu, a z drugiej strony atakuje ikonę jaką dla polskiej prawicy jest Lech Kaczyński - powiedział Sebastian Bulak, szef klubu PiS.

 

- Mieliśmy do czynienia z szantażem typu: Kochaj Lecha Kaczyńskiego, bo inaczej nie dostaniesz pieniędzy na rozwój swojego samorządu - powiedział z kolei radny PO Bartosz Domaszewicz.

 

Podlega, czy nie podlega ustawie?

 

Nazwę pl. Zwycięstwa na pl. Lecha Kaczyńskiego zmienił 13 grudnia ubiegłego roku wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Zrobił to w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

 

Podczas sesji rady miasta 27 grudnia, radni zdecydowali o zaskarżeniu decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak (PO) argumentował wówczas, że "w żadnej z opinii Instytutu Pamięci Narodowej nie było zapisane, iż pl. Zwycięstwa podlega ustawie dekomunizacyjnej i nie było negatywnej opinii dotyczącej tej nazwy".

 

Przypomniał również, że nazwa Plac Zwycięstwa została nadana na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej 8 maja 1945 r. dla uczczenia zwycięskiego zakończenia wojny z faszyzmem hitlerowskim.

 

"Służby wojewody tak gorliwie szukały określonej przestrzeni w Łodzi, aby znaleźć miejsce dla określonego patrona, że przeoczyły ustawę z dnia 24 kwietnia 2015 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa" - tłumaczył Kacprzak.

 

Argumentował, że "ta ustawa obowiązuje i nie można decyzją wojewody, który jest reprezentantem rządu, delegalizować święta państwowego".

 

Z kolei Radni Sebastian Bulak i Łukasz Magin (PiS) wskazywali, że stosowne uzasadnienie w postaci opinii IPN powodu zmiany nazwy pl. Zwycięstwa znajduje się w wydanym przez wojewodę zarządzeniu zastępczym.

 

Tłumaczyli, że IPN potwierdzając niezgodność nazwy Plac Zwycięstwa z ustawą podkreślił, że nazwa ta została nadana przez powołaną przez władze komunistyczne Miejską Radę Narodową w maju 1945 r., kiedy "Polska wciąż była poddana obcej dominacji". "Ten kontekst czynił z Placu Zwycięstwa w Łodzi nazwę od początku obarczoną zafałszowaniem historii przemilczeniami" - napisano w opinii IPN.

 

7 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej i zmiana nazw zdekomunizowanych ulic będzie wymagała zgody IPN oraz wojewody łódzkiego.

 

OKO.press, Dziennik Łódzki, polsatnews.pl

paw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie