Polsat News i TVN24 mimo zaproszenia niewpuszczone na konferencję w TK z udziałem premiera

Polska
Polsat News i TVN24 mimo zaproszenia niewpuszczone na konferencję w TK z udziałem premiera
Polsat News

Dziennikarze Polsat News i TVN24 - mimo, że dostali zaproszenie z kancelarii premiera na piątkową konferencję "Tożsamość konstytucyjna", która odbywa się w Trybunale Konstytucyjnym - nie zostali na nią wpuszczeni. Do budynku weszli dziennikarze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Kancelaria premiera odpowiada nam, że nie zna powodów decyzji Trybunału, a Trybunał milczy.

Dziennikarze Telewizji Polsat News - podobnie jak innych redakcji - dostali zaproszenie na konferencję wystosowane przez kancelarię premiera. W nocie prasowej organizatorzy zapewniali, że konferencja jest otwarta dla mediów.


Na miejscu okazało się jednak, że do budynku wpuszczono dziennikarzy TVP i Polskiego Radia. W konferencji, która jest poświęcona śp. profesorowi Lechowi Morawskiemu, sędziemu Trybunału Konstytucyjnego, uczestniczy m.in. premier Mateusz Morawiecki.

 

"Kancelaria Premiera zaprasza media na uroczystość do TK z udziałem Mateusza Morawieckiego. »Otwarte dla mediów«. Tyle, że Trybunał nie wpuszcza ekip telewizyjnych oprócz TVP" - zwrócił uwagę Marek Kacprzak z Polsat News.

 

 

 

 

Zapytany przez nas o powody niewpuszczenia na konferencję akredytowanych dziennikarzy, Jakub Wesołowski, który zajmował się wydarzeniem ze  strony Kancelarii Premiera, odpowiedział: "nie mam pojęcia". - Z Trybunału Konstytucyjnego dostaliśmy taką lakoniczną informację, że tak zdecydowali - powiedział.

 

Pytania o powody decyzji wysłaliśmy do rzecznika Trybunału. Czekamy na odpowiedź.


"Doświadczył strasznej nagonki medialnej"


Prof. Lech Morawski został wybrany na sędziego TK przez obecną większość parlamentarną w grudniu 2015 r. razem z sędzią Henrykiem Ciochem i Mariuszem Muszyńskim. Ówczesny prezes TK prof. Andrzej Rzepliński nie dopuścił ich do orzekania, argumentując że wyboru tych trzech sędziów dokonano niezgodnie z konstytucją.


Do orzekania zostali dopuszczeni 20 grudnia 2016 przez p.o. prezesa TK Julię Przyłębską.


Prof. Morawski zmarł 12 lipca 2017 r. Miał 68 lat.


Po śmierci sędziego, prezes TK powiedziała, że od momentu powołania Morawski był określany jako "dubler, sędzia pisowski, sędzia chodzący na pasku".


Według niej, w ostatnim czasie Morawski "doświadczył straszliwej, niewyobrażalnej nagonki medialnej". - Bardzo się tym przejmował - dodała.


Stwierdziła, że "takiego człowieka stojącego za swoimi przekonaniami próbowano zdyskredytować drobnymi sprawami".


Zakaz relacjonowania rozpraw


Od 10 stycznia 2017 r. media nie mogą relacjonować rozpraw w Trybunale Konstytucyjnym. Zakaz wpuszczania na salę rozpraw kamer i fotoreporterów wydała prezes TK Julia Przyłębska.


Decyzja została uzasadniona tym, że w ocenie sędzi obecność mediów na rozprawie powoduje pewien chaos, zaś "przesadne zainteresowanie mediów nie sprzyja spokojnemu rozpoznaniu sprawy".


Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "pozbawienie mediów możliwości rejestrowania rozpraw przed TK wykluczy relacjonowanie przebiegu postępowań na żywo, co stanowi poważną ingerencję tak w prawo do przekazania informacji przez dziennikarzy, jak i w prawo do uzyskania tej informacji przez opinię publiczną".

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie