Jest śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego TK Henryka Ciocha

Polska
Jest śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego TK Henryka Ciocha
Trybunał Konstytucyjny

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie śmierci sędziego TK prof. Henryka Ciocha. Śledczy mają wyjaśnić okoliczności jego zgonu. Na czwartek zaplanowano sekcję zwłok. W środę prezes TK Julia Przyłębska oświadczyła w wywiadzie radiowym, że nazywanie niektórych sędziów Trybunału dublerami wywołuje u nich stres, a odpowiedzialne za są to media i opozycyjni politycy.

66-letni Cioch był jednym z trzech tzw. sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym; razem z Mariuszem Muszyńskim i Lechem Morawskim zostali wybrani głosami posłów PiS w grudniu 2015 roku na miejsce już obsadzone. Przez ponad rok ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszczał ich do orzekania argumentując, że wyboru tych trzech sędziów dokonano niezgodnie z konstytucją.

 

Gdy skargę w tej sprawie Rozpatrywał TK sędziowie Muszyński i Cioch zagłosowali we własnej sprawie i uznali, że włączenie ich do składu Trybunału jest konstytucyjne.

 

Zostali w pełni włączeni do składu TK dokładnie rok temu - 20 grudnia 2016 r. - gdy prezesem Trybunału była już Julia Przyłębska.

 

Będzie sekcja zwłok

 

Jak poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński śledztwo prowadzone będzie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego Ciocha. Zlecona została już sekcja zwłok. Jak ustalono, w ubiegłym roku sędzia miał udar.

 

- Przyjęta kwalifikacja jest kwalifikacją roboczą przyjmowaną przez prokuratora w tego typu przypadkach, to znaczy w sytuacjach gdzie przeprowadzone wstępne czynności nie wskazują, że do śmierci osoby przyczyniły się osoby trzecie, ale zachodzi konieczność pełnego wyjaśniania przyczyny śmierci, w tym m.in. poprzez uzyskanie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej - dodał prokurator.

 

Sekcja zwłok odbędzie się w czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie.

 

Informację o śmierci sędziego potwierdziła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która powiedziała także, że sędzia zmarł we własnym mieszkaniu.

 

Stres sędziów dublerów

 

To drugi sędzia TK, który zmarł w tym roku. W lipcu zmarł prof. Lech Morawski

 

- Mam takie wrażenie, że obciążenie psychiczne związane z nagonką, obrzydliwą nagonką medialną, również części polityków, którzy w niewybredny sposób rzucają oskarżenia, nazywają niektórych sędziów dublerami, że to powoduje w nas wszystkich olbrzymi stres - stwierdziła Przyłębska w Polski Radiu.

 

Nieco później zaapelowała "do wszystkich". - Zanim państwo napiszecie jakieś oskarżenia, zanim pomówicie kogoś, zanim użyjecie zbyt daleko idących słów, zastanówcie się, czy ten człowiek, który to słyszy, wytrzyma takie niesprawiedliwe ataki. Apel do wszystkich polityków, do mediów, do wszystkich. Uważam, że doszliśmy do momentu, w którym wszelkie granice zostały już przekroczone - powiedział prezes TK.

 

Od 1997 r. związany z KUL-em

 

Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie. W 1973 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 r. obronił pracę doktorską, w 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 2002 roku został profesorem nauk prawnych.

 

Zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego.

 

Od 1997 r. pracował na wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a w latach 2002-2004 był prodziekanem tego wydziału. Kierował też Katedrą Prawa Cywilnego.

 

Przedstawiciel Lecha Kaczyńskiego

 

Jako przedstawiciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego pracował w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a następnie w Komisji Nadzoru Finansowego.

 

W 2010 roku Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W 2011 roku został senatorem Prawa i Sprawiedliwości VIII kadencji. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  

W związku ze śmiercią sędziego Ciocha, jego następcę w TK będzie musiał wybrać Sejm.

 

PAP, polsatnews.pl

luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie