"Czy rząd powinien wycofać się z nowelizacji ustawy o IPN?". "Tak czy Nie" w Polsat News o godz. 20:00

Polska

Krytykowana m.in. przez władze Izraela, Departament Stanu USA i OBWE nowelizacja ustawy o IPN czeka już tylko na podpis prezydenta. O tym, czy rząd powinien się z niej wycofać w programie "Tak czy Nie" rozmawiać będą: senator PiS Artur Warzocha i poseł PO Michał Stasiński oraz prof. Michał Kleiber, ambasador KE ds. nowej narracji europejskiej i Andrzej Rozenek z SLD.

Program prowadzi Agnieszka Gozdyra.

 

Sejm w ubiegły piątek - dzień przed uroczystością 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz - uchwalił nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje grzywnę lub do trzech lat więzienia za przypisywanie wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, chodzi m. in. o sformułowania "polskie obozy śmierci".


Nowe przepisy mają się stosować do obywateli polskich i cudzoziemców - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu. W czwartek w nocy ustawę przyjął Senat.


Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie