Miał 113 lat i uwielbiał czytać książki. Nie żyje najstarszy mężczyzna. Był o 4 lata młodszy od najstarszej kobiety

Świat
Miał 113 lat i uwielbiał czytać książki. Nie żyje najstarszy mężczyzna. Był o 4 lata młodszy od najstarszej kobiety
Agencja EFE/YouTube.com
Francisco Núñez Olivera w sierpniu 2017 r.

Hiszpański superstulatek Francisco Núñez Olivera zmarł 29 stycznia 2018 r. w wieku 113 lat i 47 dni. Uważa się, że był najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Według ustaleń Gerontology Research Group, obecnie najstarszym mężczyzną jest Japończyk Masazou Nonaka, ale w statystykach rekordowej długowieczności przodują kobiety.

Francisco Núñez Olivera mieszkał w hiszpańskiej gminie Bienvenida. Brał udział w wojnie w Republice Rifu i w hiszpańskiej wojnie domowej. Przez większość życia pracował fizycznie jako rolnik.

 

Jako 107-latek spacerował po swojej wsi

 

Jeszcze w wieku 107 lat spacerował po swojej miejscowości, a po operacji zaćmy, którą przeszedł w wieku 98 lat, wrócił do czytania książek. Miał czworo dzieci, dziewięcioro wnuków i piętnaścioro prawnuków. 

 

Pożegnał go na Twitterze prezydent Estremadury Guillermo Fernández Vara. "Spoczywaj w pokoju, dobry człowieku, na zawsze Marchena" - napisał. Marchena to przydomek, który nadano Francisco po tym, jak chłopiec pomylił go z muzykiem flamenco Pepe Marcheną. 

 

 

Francisco Núñez Olivera przez kilka miesięcy figurował w statystykach jako najstarszy mężczyzna świata po tym, jak w sierpniu zmarł pochodzący z Żarnowa Izrael Kristal, ocalony z obozu Auschwitz. 

 

Kobiety najstarsze na świecie

 

W grupie superstulatków (osób, które przeżyły 110 lat) najbardziej długowieczne są kobiety. Według aktualnych statystyk najstarszą żyjącą osobą na świecie jest Japonka, Nabi Tajima, która ma 117 lat. Mieszka w domu opieki w prefekturze Kagoshima.

 

Drugie i czwarte miejsce też zajmują Japonki. Chiyo Miyako ma 116 lat, a Kane Tanaka 115. Tanaka jeszcze dwa lata temu pisała wiersze i pamiętała swoje podróże. Potrzebowała jednak pomocy w chodzeniu. Mieszka w domu opieki. 

 

Od najstarszego żyjącego na świecie mężczyzny - Japończyka Masazou Nonaki starszych jest w sumie aż 27 kobiet.

 

Wśród nich aż 15 to Japonki. Miejsce 3. i 5. w rankingu zajmują Włoszki, 7., 17. i 25. - mieszkanki Stanów Zjednoczonych. W grupie 27 kobiet starszych od Japończyka są też dwie Angielki, trzy Francuzki, Kanadyjka i Holenderka. 

 

Kobieta - Jeanne Calment - była jedyną osobą na świecie, która ponad wszelką wątpliwość przeżyła 120 lat. Zmarła w wieku 122 lat w 1997 roku, ustanawiając dotychczasowy rekord długowieczności. W odniesieniu do swojego wieku powiedziała: "Dobry Pan Bóg o mnie zapomniał".

 

The Independent, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie