Najstarszy mężczyzna na świecie urodził się w Żarnowie. Przeżył Auschwitz

Świat
Najstarszy mężczyzna na świecie urodził się w Żarnowie. Przeżył Auschwitz
www.guinnessworldrecords.com

Liczący 112 lat Israel Kristal został, po śmierci Japończyka Yasutaro Koide, najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie. Od przedstawiciela Księgi Rekordów Guinnessa otrzymał właśnie certyfikat, który potwierdza ten fakt.

- Nie znam sekretu długowieczności. Wierzę, że wszystko jest zaplanowane z góry i nigdy nie dowiemy się dlaczego - powiedział mieszkający w izraelskiej Hajfie mężczyzna.

 

Kristal urodził się 15 września 1903 roku na terytorium Polski, która wówczas była pod zaborami, w Żarnowie. Gdy w 1914 r. wybuchła I wojna światowa miał okazję zobaczyć na żywo Franciszka Józefa. Później trafił do Łodzi, gdzie pracował w rodzinnej firmie produkującej słodycze.

 

W czasie II wojny światowej został wywieziony do Auschwitz. W obozie zginęła jego żona i dwoje dzieci. Jemu udało się przeżyć. 

 

Gdy znalazł się na wolności ważył zaledwie 37 kg. W 1950 r. wyjechał do Hajfy z drugą żoną i synem. Prowadził tam swoją własną cukiernię.

 

 

Dziś Kristal nadal mieszka w Hajfie otoczony swoją liczną rodziną.

 

Choć Izraelczyk jest najstarszym żyjącym na świecie mężczyzną to najstarszą osobą na globie jest 115-letnia Susannah Mushatt Jones z  USA.

 

 

guinnessworldrecords.com

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie