Nagrody Grammy przyznane. Bruno Mars zwyciężył w najważniejszych kategoriach

Kultura
Nagrody Grammy przyznane. Bruno Mars zwyciężył w najważniejszych kategoriach
PAP/EPA/Justin Lane
Bruno Mars

Sześć prestiżowych nagród Grammy, nazywanych muzycznymi Oscarami, otrzymał w tym roku Bruno Mars. Artystę nagrodzono w najważniejszych kategoriach - m.in. album roku, nagranie roku i piosenka roku. Raper Jay-Z, nominowany w ośmiu kategoriach, nie wygrał w żadnej. Pięć pozłacanych gramofonów trafiło do Kendricka Lamara, m.in. za najlepszy utwór rapowy - "HUMBLE.".

Bruno Mars odebrał tym samym szansę na zwycięstwo artysty hip-hopowego w kategorii płyta roku - konkurowali z nim m.in. Jay-Z i Kendrick Lamar. W mediach pojawiły się głosy, że wieczór miał szansę stać się wielkim triumfem dla muzyki rap ze względu na licznych raperów nominowanych w ważnych kategoriach, jednak wybór przyznającej nagrody akademii po raz kolejny okazał się bardziej zachowawczy. 

 

Lamar otrzymał nagrody w pięciu kategoriach - m.in. najlepszy album rapowy, najlepszy utwór rapowy ("HUMBLE."), najlepszy występ w tym gatunku (w duecie z Rihanną) oraz za najlepszy teledysk. 

W kategorii najlepszy album rockowy nagrodzono zespół The War on Drugs za płytę "A deeper understanding".

 

Za najlepszy duet/występ grupowy uznano "Feel it still" zespołu Portugal.The Man. 

  

Według amerykańskiej Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji najbardziej obiecującym nowym artystą jest wokalistka Alessia Cara. Za najlepszy występ w kategorii tradycyjnego R&B nagrodzono Childish Gambino. 

 

Wokalista pop Ed Sheeran został nagrodzony za swój album "Divide" oraz utwór "Shape of You", a płytę "Blue & Lonesome" legendarnych The Rolling Stones doceniono w kategorii najlepszy album bluesowy. Chris Stapleton dostał trzy nagrody Grammy za najlepszy album country, najlepszą piosenkę country i najlepsze solowe wykonanie utworu country.

 

Białe róże i Donald Trump

 

Na czerwonym dywanie wielu muzyków nosiło lub trzymało białe róże, okazując wsparcie molestowanym seksualnie. Temat wolności i walki o siebie pojawił się też podczas emocjonalnego wykonania piosenki "Praying" przez Keshę.

 

Nie zabrakło akcentów politycznych. 

 

Podczas gali prowadzonej przez Jamesa Cordena była kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta USA Hillary Clinton i muzycy - John Legend, Cher, Snoop Dogg, Cardi B i DJ Khaled czytali na głos fragmenty z książki Michaela Wolffa "Fire and Fury" o rzekomym prawdziwym obliczu obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. 

 

Ceremonia rozdania nagród Grammy po raz pierwszy odbyła się w hali sportowo-widowiskowej Madison Square Garden w Nowym Jorku. 

 

 

Reuters, polsatnews.pl, PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie