Nagrody Grammy rozdane. Wieczór należał do Taylor Swift i Eda Sheerana

Kultura
Nagrody Grammy rozdane. Wieczór należał do Taylor Swift i Eda Sheerana
PAP/EPA/Mike Nelson

Brytyjski piosenkarz i tekściarz Ed Sheeran utworem "Thinking Out Loud" zdobył nagrody za piosenkę roku i najlepszy występ solowy w muzyce pop. Trzy "Muzyczne Oscary" odebrała Tylor Swift za płytę "1089" i teledysk do "Bad Blood". 58. galę rozdania nagród Grammy w Los Angeles uświetnił m.in. występ Lady Gagi, która oddała cześć zmarłemu Davidowi Bowiemu. Wielką nieobecną wieczoru była Rihanna.

To pierwsze nagrody Grammy dla Eda Sheerana. Wyróżnienie za najlepszą piosenkę artysta otrzymał wraz z brytyjską piosenkarką Amy Wadge, współtwórczynią zwycięskiej "Thinking Out Loud". 

Na poniedziałkowej gali triumfowała też Swift. Płytą "1989" Amerykanka wygrała statuetkę za album roku i najlepszy krążek pop. Wraz z amerykańskim raperem Kendrickiem Lamarem zwyciężyła także w kategorii najlepszy teledysk. Tę statuetkę odebrali za piosenkę "Bad Blood". Jak napisała agencja Reutera, artystka także "pełnym energii show" zainaugurowała galę w Los Angeles.

 

"Uptown Funk" nagraniem roku

 

Z kolei nagroda za nagranie roku trafiła do brytyjskiego producenta Marka Ronsona i amerykańskiego piosenkarza Bruno Marsa za piosenkę "Uptown Funk". Tym samym utworem zdobyli także nagrodę za najlepszy występ duetu/zespołu.

 

Statuetka za nagranie roku w kategorii muzyki dance trafiła do 22-letniego Justina Biebera oraz amerykańskich DJ-ów i producentów muzycznych Skrillexa i Diplo za utwór "Where Are U Now". To pierwsza w historii nagroda Grammy dla Biebera - słynnego idola nastolatek z Kanady.

 

Pierwsze Grammy dla Pitbulla

 

Do 23-letniej piosenkarki z USA Meghan Trainor trafiła nagroda dla debiutującego artysty. Także Pitbull - znany amerykański raper - świętował w poniedziałek wieczorem otrzymanie pierwszej nagrody Grammy. Dostał ją w kategorii najlepszy album w stylu latynoski rock, muzyka urban i alternatywna.

 

Poniedziałkową galę uświetniły występy m.in. Adele i Lady Gagi. Wielką nieobecną ceremonii była Rihanna, która po próbie do występu zrezygnowała z udziału w show. Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, ze względu na ryzyko rozwinięcia infekcji gwiazda - która od trzech dni zażywa antybiotyki - nie mogła zaśpiewać dla kalifornijskiej publiczności. 

Nagrody Grammy, przyznawane przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki, są nazywane muzycznymi Oscarami. Wyróżnienia są przyznawane w 83 kategoriach.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie