Nowe zatrzymania ws. propagowania nazizmu. Kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzuty

Polska

Na polecenie gliwickiej prokuratury zatrzymano kolejne dwie osoby, które brały udział w "obchodach" 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju. Wcześniej w tej samej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn.

Zatrzymani to Adrian K. i Dorota R. - Usłyszeli zarzuty tożsame z tymi przedstawionymi trójce wcześniej zatrzymanych - powiedziała Smorczewska.

 

Sprecyzowała, że jeszcze w środę mają zapaść pierwsze decyzję o tym jakie środki zapobiegawcze będą zastosowane.

 

W miejscu "obchodów" rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, w lesie pod Wodzisławiem Śląskim, przeprowadzono eksperyment procesowy - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, chodziło o ustalenie szczegółów dot. przebiegu wydarzeń z 13 maja 2017 r.

 

Świętowali urodziny Hitlera

 

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Zostało ono objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową. We wtorek poinformowano o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którym zarzucono propagowanie nazistowskiego ustroju poprzez "zorganizowanie i przeprowadzeniu 128. rocznicy urodzin przywódcy rzeszy niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej".

 

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

 

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

 

Podczas przeszukań prowadzonych u zatrzymanych zabezpieczono m.in. nazistowskie mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje. Sprawdzane mają też być telefony komórkowe uczestników spotkania.

 

PAP

prz/ml/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie