Smog dusi Wieczne Miasto. Władze ostrzegają przed krytycznym poziomem zanieczyszczeń

Świat

Przez trzy dni poziom smogu w Rzymie będzie krytyczny - ostrzegły władze. Zaapelowały do mieszkańców o rezygnację z samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej a także o ograniczenie ogrzewania w domach.

Eksperci ostrzegli, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Rzymie od środy znacznie będzie przekraczać dopuszczalne normy. Podkreślili, że smog stanowi zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych, a także wszystkich, przebywających dłuższy czas na powietrzu. Należy je zdecydowanie ograniczyć - zaapelowały władze miejskie w wydanym komunikacie.

 

Poza tym wezwały rzymian do "serii dobrowolnych działań", by doprowadzić do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Wśród zaleceń wymieniono rezygnację z samochodów osobowych na rzecz środków komunikacji miejskiej, a jeśli nie jest to możliwe - wspólne korzystanie z pojazdów, zmniejszenie prędkości i wyłączanie silnika, gdy nie musi pracować, skrócenie czasu ogrzewania domów i biur oraz obniżenie temperatury we wnętrzach.

 

Gdy zaś odległości do pokonania nie są duże, władze na stołecznym Kapitolu radzą przesiąść się na rower lub iść na piechotę.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie