W niedzielę komunikacja miejska w Krakowie będzie darmowa. Z powodu smogu

Polska
W niedzielę komunikacja miejska w Krakowie będzie darmowa. Z powodu smogu
Wikimedia.org/Kevin.B

- Ze względu na prognozowane przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza w niedzielę będzie można korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Krakowie - poinformował w sobotę Maciej Grzyb z krakowskiego magistratu. Z bezpłatnych przejazdów mogą skorzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z osobami towarzyszącymi (tyloma, ile miejsc siedzących jest w aucie).

"Ze względu na prognozę przekroczenia w dniu 7 stycznia 2018 r. poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji od północy do godz. 24 dla pasażerów z ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego" - podano w komunikacie.

 

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Nie ma przy tym znaczenia miejsce wydania dowodu, może to być także pojazd zarejestrowany na firmę.

 

Darmowa komunikacja na podstawie prognozy


Darmowa komunikacja na powyższych zasadach obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.


W ten sposób po raz kolejny darmowa komunikacja zostanie wprowadzona na podstawie prognozy, a nie - jak było wcześniej - w oparciu o średnią pomiarów na stacjach monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Po raz pierwszy darmową komunikację na takich zasadach wprowadzono w Krakowie we wtorek 2 stycznia.


W grudniu krakowscy radni znowelizowali zasady wprowadzania darmowej komunikacji w dni ze smogiem.

 

Gdy PM10 przekroczy 100 µg/m3


IMGW w prognozach dzieli dobę na trzy części. W uchwale zapisano, że darmowa komunikacja będzie wprowadzana, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że średni poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w jednym z tych okresów przekroczy 100 µg/m3, a w drugim 150 µg/m3 i to przynajmniej na obszarze połowy miasta.


W sezonie grzewczym 2016/17 z powodu spowijającego Kraków smogu mieszkańcy poruszający się samochodami 19 razy mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją publiczną.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie