Autobus i tramwaj w Krakowie za darmo. Niepokojące prognozy dotyczące smogu

Polska
Autobus i tramwaj w Krakowie za darmo. Niepokojące prognozy dotyczące smogu
Polsat News

W związku z prognozami, według których we wtorek w Krakowie wystąpić miał smog, od północy przez całą dobę będzie można korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Po raz pierwszy to rozwiązanie zostało wprowadzone na podstawie prognozy. Wcześniej bezpłatne przejazdy obowiązywały na podstawie średniej z bieżących pomiarów na stacjach monitoringu zanieczyszczenia powietrza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdził tę prognozę i ostrzegł o znacznym zanieczyszczeniu pyłem PM 10 i PM 25.

 

Według serwisu powietrzewkrakowie.pl stan powietrza w tym mieście jest "dostateczny". 

 

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego oraz tyle osób towarzyszących, ile miejsc siedzących jest w aucie. Nie ma przy tym znaczenia miejsce wydania dowodu, może to być także pojazd zarejestrowany na firmę.

"Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego" - przypomniało w komunikacie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

 

Według prognozy od północy do godz. 8:00 rano na ponad 90 proc. powierzchni miasta stężenie pyłu zawieszonego PM10 ma przekraczać wartość 150 mikrogramów na metr sześc., a od 8:00 do 16 wartość 100 mikrogramów na metr sześc. Norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

 

W grudniu krakowscy radni znowelizowali zasady wprowadzania darmowej komunikacji w dni ze smogiem.

 

IMGW w prognozach dzieli dobę na trzy części. W uchwale zapisano, że darmowa komunikacja będzie wprowadzana, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że średni poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w jednym z tych okresów przekroczy 100 mikrogramów na metr sześcienny, a w drugim 150 mikrogramów na metr sześć. i to przynajmniej na obszarze połowy miasta.

 

W sezonie grzewczym 2016/17 z powodu spowijającego Kraków smogu mieszkańcy mogli korzystać z darmowej komunikacji 19 razy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie