"Przypadki polskich narodowców". Hasła NSDAP i motto Hitlerjugend

Polska
"Przypadki polskich narodowców". Hasła NSDAP i motto Hitlerjugend
Polsat News

Szef narodowców oficjalne "zdecydowanie potępia wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych", w tym do nazizmu, tymczasem środowa "Rzeczpospolita" przypomniała wypowiedzi Roberta Winnickiego i Mariana Kowalskiego brzmiące jak cytaty z Hitlera i hasła NSDAP. Dziennik pyta też o publikowane w internecie zdjęcia koszulki z napisem "Krew i honor ponad wszystko". A "Krew i Honor" to motto Hitlerjugend.

"Obudźcie się, Niemcy! - mówił w 2016 r. Winnicki na manifestacji w Dreźnie. I co z tego, że tak brzmiało jedno z haseł NSDAP? Tylko złośliwy może powiedzieć, że poseł użył go celowo!" - pisze "Rz".

 

I przypomina, że Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, wziął też w obronę festiwal Orle Gniazdo, którego uczestnicy - jak pokazano w "Superwizjerze" - hajlowali pod sceną. A w Polsce ten gest faszystowskiego pozdrowienia jest zakazany.  "Festiwal Orle Gniazdo jest innowacyjną imprezą muzyczną, rozwijającą się na młodzieńczej fali fascynacji myślą narodową" - argumentował Winnicki.

 

Inny z liderów polskich narodowców Marian Kowalski przemawiał w 2015 r. na manifestacji "Polacy przeciw imigrantom" w Warszawie. - Nasz honor to wierność Polsce, nasz honor to koleżeństwo, nasz honor to lojalność! - mówił. Hasło "Moim honorem jest wierność" nosili SS-mani na sprzączkach pasów - przypomina "Rzeczpospolita".

 

I podaje kolejny przykład: w czerwcu 2016 r. na spotkaniu w Białymstoku Kowalski zachęcał uczestników, by stworzyli z nim "żelazną gwardię". A Żelazna Gwardia to rumuńska organizacja nazistowska z II wojny światowej.

 

"Albo nobliwy prof. Jan Żaryn, ceniony historyk, a od 2015 r. senator PiS. Zaangażował się w obronę Janusza Walusia, polskiego emigranta, odsiadującego w RPA karę dożywocia za morderstwo czarnoskórego komunisty. O tym, że Waluś jest idolem neonazistów, można się przekonać, wchodząc na stronę internetową stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Od stycznia prowadzi zbiórkę charytatywną dla Walusia pod hasłem „Wesprzyj bohatera”. A oprócz Żaryna polskiego emigranta wspierali też posłowie Kukiz’15 Robert Mordak, Bartosz Józwiak i Tomasz Rzymkowski, Sylwester Chruszcz z koła Wolni i Solidarni oraz oczywiście Robert Winnicki" - informuje "Rz".

 

Rzeczpospolitadro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie