Pendolino uziemione. Składy zbyt delikatne. Uszkodził je żwir z nasypów kolejowych

Biznes

Aż 8 pociągów Pendolino nie wyjechało w środę na trasy, podobnie we wtorek - poinformował "Rynek Kolejowy". Włoskie pociągi zostały zastąpione przez inne składy wagonowe. Przyczyna to - zdaniem portalu - uszkodzenia spowodowane przez tłuczeń, którym wyłożone są nasypy kolejowe. Polskie Linie Kolejowe i PKP Intercity szukają przyczyn uszkodzeń i sprawdzają trasy, po których jeżdżą włoskie pociągi.

Na zamówienie PKP Intercity powstało 20 siedmioczłonowych normalnotorowych elektrycznych zespółów trakcyjnych dużych prędkości ED250 z rodziny Pendolino. Wyprodukowała je firma Alstom w fabryce we włoskim Savigliano.

 

Pociągi kosztowały łącznie 400 milionów euro.

 

Zdaniem "Rynku Kolejowego" przewoźnik w obecnym rozkładzie umieścił 15 takich pociągów, gdy w porzednim było ich 16. Pozostałe powinny być w rezerwie, ale dwa składy są ciągle w remoncie po wypadkach - jednym w Ozimku i drugim w Modlinie. Na domiar złego kolejarze odkryli poważne uszkodzenia w kolejnych pociągach.

 

We wtorek i środę tradycyjne składy wagonowe PKP Intercity musiały zastąpić aż osiem rozkładowych pociągów Pendolino.

 

"Jak dowiedział się »Rynek Kolejowy«, aż sześć składów Pendolino zostało od piątku odstawionych na bocznicy w Olszynce Grochowskiej z powodu niepokojących uszkodzeń podwozia. Pracownicy przewoźnika znaleźli tam wybite dziury, poprzerywane izolacje i wbite w poszycie kamienie. Jak mówią, »tabor wygląda jak ostrzelany«"- pisze portal.

 

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska potwierdziła portalowi, że sześć składów Pendolino wycofano ze względu na ślady po kontakcie z tłuczniem.

 

Według niej tabor jest sprawdzany i będzie naprawiany w zakładzie utrzymania Alstomu w Warszawie.

 

Z kolei rzecznik Polskich Linii Kolejowych odpowiedzialnych za utrzymanie szlaków kolejowych Mirosław Siemieniec potwierdził, że analizę przyczyn uszkodzeń pociągów prowadzą przewoźnik i zarządca infrastruktury. Według niego sprawdzane są wszystkie trasy przejazdu pociągów Pendolino.

 

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska poinformowała "Rynek Kolejowy", że pasażerowie mogą składać reklamacje jeśli zamiast składu Pendolino, za przejazd którym zapłacili, wiozły ich inne wagony. Według niej każda reklamacja będzie rozpatrywana indywidualnie.

 

polsatnews.pl, rynek-kolejowy.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie