Śląski oddział "Iustitii" chce wykluczyć sędziów, którzy przyjęli posady po odwołanych prezesach

Polska
Śląski oddział "Iustitii" chce wykluczyć sędziów, którzy przyjęli posady po odwołanych prezesach
Polsat News

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro niemal codziennie wymienia prezesów sądów w całym kraju. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które najpierw apelowało o nieprzyjmowanie stanowisk po odwołanych prezesach teraz chce usuwać ze swoich szeregów sędziów, którzy awanse jednak przyjęli. Uchwałę o wykluczeniu ze stowarzyszenia siedmiorga sędziów zamierza przyjąć śląski oddział "Iustitii".

"Apelujemy do was, abyście nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych prezesach. Pamiętajmy, że za każdą taką decyzją stoi pozbawienie naszych kolegów i koleżanek funkcji w sposób urągający wszelkim zasadom prawnym i międzyludzkim" - apelowała "Iustitia"  do sędziów w sierpniu ubiegłego roku.

 

Od tego czasu Ziobro wymienił już niemal 80 prezesów i wiceprezesów sądów w całym kraju, nie konsultując zmian ze środowiskiem sędziowskim. Minister korzysta z uprawnień, jakie daje mu przyjęta głosami PiS ustawa o sądach powszechnych, zezwalająca na odwołanie prezesa przed końcem kadencji i to bez podania przyczyn.

 

W listopadzie ubiegłego roku minister sprawiedliwości odwołał m.in. prezesów sądów okręgowych i rejonowych  w Gliwicach i Katowicach, sądu apelacyjnego w Katowicach oraz sądów rejonowych w Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Rudzie Śląskiej i w Żorach. 


25 stycznia ma odbyć się zebranie śląskiego oddziału "Iustitii". W porządku obrad przewidziano głosowanie nad wykluczeniem ze stowarzyszenia siedmiorga sędziów, którzy - powołani przez ministra Ziobrę - objęli stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów.

 

Głosowania będą dotyczyły członkostwa sędziów: 

  • Arkadiusza Cichockiego, który zastąpił Henryka Brzyżkiewicza na stanowisku prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach,
  • Barbary Klepacz, która objęła stanowisko wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach,
  • Marcina Kulikowskiego, który zastąpił Adama Skowrona na stanowisku prezesa Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach,
  • Karoliny Lewińskiej, która objęła stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego w Katowicach,
  • Rafała Stasikowskiego, który został prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach,
  • Małgorzaty Tracz, która objęła stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej
  • Ewy Żarkiewicz-Marek, która zastąpiła odwołanego prezesa Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej Adama Duszę.

"Jest bardzo dużo odmów objęcia stanowisk"


Rzecznik "Iustitii" Bartłomiej Przymusiński w rozmowie z polsatnews.pl przyznał, że nie wie, czy inne oddziały stowarzyszenia planują przyjęcie podobnych  uchwał.


Jak podkreślił, "jest bardzo dużo odmów objęcia stanowisk". - Nikt się z tym nie obnosi, sędziowie raczej proszą o dyskrecję - dodał.


Przymusiński zwrócił uwagę, że wciąż nieobsadzone jest np. stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Oleśnie. Sędziowie nie przyjmują także propozycji objęcia funkcji wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Katowicach z powołania nowego prezesa.

 

Kolejne odwołania


W ostatnich dniach minister sprawiedliwości odwołał m.in. prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach oraz sądów rejonowych: Poznań Stare Miasto, Poznań Nowe Miasto i Wilda oraz w Nowym Mieście Lubawskim.


Oficjalnym powodem odwołania prezesów jest niska jakość pracy sądów.

 

Jednak rzecznik szczecińskiego sądu Janusz Jaromin przyznał, że odwołane władze sądu są zaskoczone decyzją ministra, ponieważ "wydział komunikacji społecznej i promocji resortu przywołuje dane statystyczne za pierwsze półrocze ubiegłego roku i na podstawie tych danych statystycznych wyciągnięto wnioski".

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie