Nie dowie się, co myślą. Sędziowie odmówili wydania opinii o nominacji Joanny Bitner

Polska

Sędziowie okręgu warszawskiego nie wydali opinii ws. powołania Joanny Bitner na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wnioskowała o to sama sędzia Bitner. Uznali, że nie ma podstaw do "wyrażenia takiej opinii". Przyjęli za to uchwałę, w której wyrazili "zdecydowaną dezaprobatę co do decyzji ministra sprawiedliwości - jej stylu oraz formy - odwołującej wiceprezesów sądu okręgowego".

Nowo mianowana prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Elżbieta Bitner kilka dni temu zapowiedziała, że poprosi zgromadzenie ogólne sędziów okręgu o opinię na temat swojej nominacji. Według nieoficjalnych informacji, miała złożyć rezygnację gdyby nie uzyskała poparcia znacznej większości sędziów. 

 

Większość sędziów przeciw

 

Podczas piątkowego zgromadzenia sędziowie nie wydali jednak opinii, o którą wnioskowała Bitner. 

 

- Zgromadzenie zdecydowało "o odmowie głosowania nad wnioskiem prezes SO w Warszawie Joanny Bitner w przedmiocie wyrażenia opinii co do powołania jej na funkcję prezesa SO w Warszawie oraz powołania wiceprezesów tego sądu" - głosi  przyjęta uchwała zgromadzenia, którą odczytała Agnieszka Domańska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Uchwałę poparło 71 sędziów, 11 było przeciw.

 

Domańska powiedziała, że prezes Bitner "chciała poddać się pod opinię zgromadzenia tak, jak wcześniej to deklarowała, natomiast sędziowie uznali, iż nie ma podstaw do wyrażenia takiej opinii".

 

"Prezes uszanowała wolę zgromadzenia"

 

Uczestniczący w zgromadzeniu wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak stwierdził, że sędziowie większością głosów podjęli decyzję, iż "nie będzie głosowania nad osobą pani prezes". - Pani prezes uszanowała wolę zgromadzenia - podsumował. 

 

Joanna Bitner została powołana przez ministra sprawiedliwości na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie na sześcioletnią kadencję 12 września - na miejsce  sędzi Małgorzaty Alicji Kluziak, której kadencja wygasła 11 września.

 

Nadal nie wiadomo, dlaczego odwołane

 

Jednocześnie 12 września - jak głosi komunikat Sądu Okręgowego - minister sprawiedliwości odwołał z pełnienia funkcji bez podania przyczyn trzy wiceprezes sądu: Ewę Malinowską, Beatę Tamarę Najjar i Marię Małgorzatę Dudziuk. Na ich miejsce powołał: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Józefa Drajewicza.

 

Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, to wiceminister Piebiak podjął decyzję o zwolnieniu trzech wiceprezes. O powody tych odwołań zapytaliśmy wiceministra mailowo. Czekamy na odpowiedź.

 

 

polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie