Orlen przegrał przetarg, bo złożył zły podpis pod ofertą. "Podpis był, ale w innym formacie" - przekonuje spółka

Biznes
Orlen przegrał przetarg, bo złożył zły podpis pod ofertą. "Podpis był, ale w innym formacie" - przekonuje spółka
Orlen Paliwa

Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetarg na dostawy paliwa. Państwowy potentat przegrał jednak z prywatnym przedsiębiorstwem, choć złożyło ono wyższą ofertę. Okazało się, że komisja przetargowa musiała odrzucić ofertę spółki Orlen Paliwa, bo nie została właściwie podpisana - zabrakło kwalifikowanego podpisu elektronicznego. "Podpis był, ale w innym formacie" - przekonuje spółka.

Centrum Obsługi Administracji Rządowej zapłaci za dostawy paliw firmie z Wyszkowa blisko 2,1 mln zł. Oferta spółki Orlen Paliwa była o kilkanaście tysięcy niższa. Musiała jednak zostać odrzucona, gdyż przetarg był prowadzony w formie elektronicznej i przy tej metodzie wymagane jest, by oferta była podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

Dokumenty naftowego giganta takiego podpisu nie miały - o czym dowiedziało się RMF FM. Oferta, choć korzystniejsza, musiała zostać z przyczyn formalnych odrzucona i uznana za nieważną.

 

 

PKN Orlen nie chciał początkowo komentować wpadki spółki Orlen Paliwa. Jednak w czwartek wieczorem spółka poinformowała, że analizuje możliwości odwołania w ramach procedury przetargowe

 

"Pragniemy wyjaśnić, iż w procesie składania oferty na systematyczne dostawy paliwa dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej przez Orlen Paliwa doszło do błędu technicznego" - oświadczyło biuro prasowe PKN Orlen. Spółka przyznała także, że prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

 

"Podpis był właściwy, ale w innym formacie"

 

W komunikacie podkreślono, że "oferta została dostarczona zgodnie z wymaganiami co do czasu i wymaganych informacji i - wbrew twierdzeniom niektórych mediów - z właściwym podpisem, ale w innym niż wymagany przez zamawiającego formacie pliku elektronicznego".

 

Zwycięzca przetargu, Przedsiębiorstwa Budowlano-Handlowego Z. Niziński z Wyszkowa, posiada cztery stacje paliw i jedną hurtownię pod marką Aran (w Wyszkowie, Pułtusku, Małkini Górnej i Różanie). Sieć stacji paliw Orlen to blisko 1800 placówek w Polsce. Płocki gigant dostarcza paliwa również do innych sieci stacji paliw działających w Polsce.

 

Orlen Paliwa z siedzibą w Widełce (Podkarpackie) to spółka zależna PKN Orlen, największy w Polsce podmiot multifuels prowadzący sprzedaż dla odbiorców hurtowych benzyny, oleju napędowego i grzewczego, a także gazu propan i butan oraz mieszaniny propan-butan, czyli LPG.

 

RMF FM, PAP, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie