Gubernator Nowego Jorku: terrorysta zradykalizował się w USA

Świat
Gubernator Nowego Jorku: terrorysta zradykalizował się w USA
PAP/EPA/ST. CHARLES COUNTY DEPARTMENT OF CORRECTIONS / HANDOUT HANDOUT

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział w środę stacji CNN, że odpowiedzialny za wtorkowy atak terrorysta Sayfullo Saipov zradykalizował się po przybyciu do USA. Planował atak przez kilka tygodni, a w użytym przez niego samochodzie znaleziono noże - poinformował zastępca komisarza policji Nowego Jorku (NYPD) John Miller.

Sprecyzował, że sprawca wypożyczył samochód około godziny przed atakiem w mieście Passaic w stanie New Jersey. W ciężarówce typu pick-up znaleziono kilka noży oraz ręcznie napisany list w języku arabskim, w którym Saipov skonstatował, że Państwo Islamskie (IS) "będzie istniało wiecznie".

 

- Dowody wskazują (...), że zaczął on (Saipov) zdobywać informacje na temat Państwa Islamskiego (IS) i radykalnych taktyk islamistów po tym, jak przyjechał do Stanów Zjednoczonych - poinformował gubernator Cuomo zaznaczając, że śledztwo trwa dopiero od paru godzin. Cuomo dodał, że zebrany materiał dowodowy wskazuje, że wtorkowy zamach nie był częścią większej operacji terrorystycznej.

 

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio poinformował w środę, że władze nie zaobserwowały żadnych innych dodatkowych, wiarygodnych zagrożeń terrorystycznych wymierzonych w miasto.

 

Przybył legalnie do USA w 2010 roku i osiedlił się na Florydzie

 

Co najmniej 8 osób zginęło, a 11 zostało rannych, kiedy 29-letni mężczyzna pochodzący z Uzbekistanu wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik, który został postrzelony, przybył legalnie do USA w 2010 roku i osiedlił się na Florydzie; jest posiadaczem zielonej karty.

 

Szef straży pożarnej Nowego Jorku Daniel Nigro podał do wiadomości, iż ustalono, że dwie ofiary wtorkowego ataku posiadały obywatelstwo amerykańskie, pozostałe sześć pochodziło z zagranicy.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie