Samochód wjechał w ludzi na Manhattanie. Nie żyje osiem osób. Burmistrz: tchórzliwy akt terroru

Świat

Osiem osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych, kiedy samochód typu pick-up wjechał na Manhattanie na zatłoczoną ścieżkę dla rowerzystów - poinformował burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Podkreślił, że był to "szczególnie tchórzliwy akt terroru". Kierowca, którym był 29-letni mężczyzna, został postrzelony przez policję i zatrzymany.

Kierowca, który wjechał w ludzi w okolicach Chambers Street, uderzył następnie w szkolny autobus. Rannych zostało dwoje dzieci i dwoje dorosłych, które nim jechały - poinformowała nowojorska policja.

 

 

Burmistrz potwierdził, że sprawca ataku wjechał wynajętą furgonetką na ścieżkę wytyczoną dla rowerzystów. Dodał, że po przejechaniu ok. 20 przecznic mężczyzna wysiadł z pojazdu wymachując dwoma pistoletami, które okazały się pistoletami- zabawkami. Krzyczał "Allahu akbar"! (Bóg jest wielki). Został postrzelony przez funkcjonariusza policji w brzuch i przebywa w szpitalu.

 

 

 

Wcześniej świadkowie informowali w mediach społecznościowych o strzałach na Manhattanie, w pobliżu pomnika ofiar zamachów z 11 września 2001 oraz o kilku osobach potrąconych przez samochód w tamtym rejonie.

 

Źródła policyjne podały później, że kierowca został zatrzymany i odwieziony do szpitala. Nikt inny nie jest poszukiwany w związku z tym zajściem.

 

O zdarzeniu został poinformowany prezydent Donald Trump.

 

 

Zajście jest traktowane jako atak terrorystyczny. Śledztwo prowadzi nowojorska policja i FBI.

 

 

 

"Nie mamy doniesień o ofiarach wśród Polaków" - napisał na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Dodał, że polski konsulat monitoruje sytuacje.

 

W obliczu dzisiejszej tragedii w NYC, łączę się w modlitwie za ofiary. Nie mamy doniesień o ofiarach wśród Polaków. Konsulat RP w Nowym Jorku monitoruje - napisał Golubiewski.

 

 

 

PAP, CNN, BBC, Reuters, fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie