Rada programowa PISF nie zgodziła się na odwołanie Magdaleny Sroki. "Resort podtrzymuje chęć odwołania dyrektor"

Polska

- Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej negatywnie zaopiniowała w poniedziałek wniosek ministra kultury ws. odwołania ze stanowiska dyrektor Magdaleny Sroki - poinformował po posiedzeniu Rady jej szef Jacek Bromski. MKiDN zajmie stanowisko, gdy wpłynie do resortu opinia Rady. - Resort podtrzymuje chęć odwołania dyrektor - powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Rada Programowa PISF zebrała się w poniedziałek, by zaopiniować pismo ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektor Sroki.

 

- Ta opinia nas do niczego nie obliguje. Ona jest tylko potrzebna formalnie, natomiast nie wymusza na nas określonych działań, możemy ją wziąć pod uwagę, ale nie musimy - podkreślił wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

 

- Nasze stanowiska w kwestii odwołania pani dyrektor Magdaleny Sroki pozostały rozbieżne. W wykazie prac legislacyjnych ministerstwa nie ma obecnie ustawy o kinematografii, ministerstwo nie planuje zmian w trybie i funkcjonowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, naruszających jego autonomię - powiedział Lewandowski po spotkaniu z przedstawicielami środowiska filmowego, które w poniedziałek zebrało się, by wyrazić swoje zaniepokojenie sytuacją w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

 

 

Jak zapowiedział, przedstawiciele ministerstwa i środowiska filmowego umówili się, że do końca października spotkają się, by omówić problemy funkcjonowania instytucji kinematografii i postulaty branży.

 

"Pani dyrektor zostanie odwołana"

 

Ws. odwołania Sroki minister powiedział, że jak tylko do ministerstwa "oficjalnie wpłynie opinia i się z nią zapoznamy, to wydamy dalsze stanowisko". - Natomiast muszę wyrazić moje oburzenie postawą Magdaleny Sroki i wydaje mi się, że nasza decyzja jest stała w kwestii odwołania pani dyrektor - dodał.

 

Dopytywany, czy dyrektor Sroka zostanie odwołana, powiedział: "tak, pani dyrektor Magdalena Sroka zostanie odwołana".

 

- Przede wszystkim naraziła na szwank dobre imię instytucji, którą reprezentuje, czyli Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - podkreślił. Jak dodał, dyrektora instytucji, "której celem jest promowanie Polski i kultury polskiej na świecie", całkowicie dyskwalifikuje takie postępowanie. - Zaufanie zostało całkowicie zburzone, zrujnowane - skomentował.

 

Sellin: utraciła zaufanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego

 

W niedzielę w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił, że szef MKiDN stracił zaufanie do szefowej PISF i resort nie wyobraża sobie dalszej współpracy z nią; decyzja jej nieodwołalna.

 

- Stosunkowo dobrze nam się współpracowało w ostatnich dwóch latach z panią Magdaleną Sroką, ale jednak list, który napisała do ważnego senatora amerykańskiego (...) jest takim skandalem, że utraciła zaufanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, i oczywiście osoba, która wyraża takie poglądy pisząc do ważnych osób w świecie na temat tego, co się w Polsce dzieje, jak sytuacja ludzi kultury w Polsce wygląda, naturalne jest, że traci zaufanie - mówił Sellin.

 

List napisany "skandaliczną angielszczyzną"

 

Chodzi o list, który jedna z pracownic PISF-u skierowała do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America. Bromski ocenił że list dotyczył zezwolenia na użycie w materiałach reklamowych zdjęć z ceremonii oscarowych, kiedy Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski dostają Oscara. - Był napisany skandaliczną angielszczyzną - adresaci nie bardzo zrozumieli, o co chodzi - powiedział Bromski. Jak dodał, "zawarto tam również aluzje do cenzury w Polsce".

 

- Mamy tu sytuację dwojaką: albo Magdalena Sroka podpisała ten list, albo nie dokonała nadzoru. Jakby na to nie patrzeć, w obu tych przypadkach kompetencje dyrektora tak poważnej instytucji, jaką jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, zostały podważone - powiedział Lewandowski.

 

Wiceminister dodał także, że resort wielokrotnie rozmawiał z minister Sroką i prosił o wyjaśnienia albo dowody, że nie wiedziała o wysłaniu listu. - Nie potrafiła nam ich przedstawić (...) dlatego ta decyzja (o odwołaniu - red.) została utrzymana - podkreślił.

 

Magdalena Sroka pełni funkcję dyrektora PISF od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz, pełniącą funkcję przez dwie kadencje. Jej kadencja upływa w 2020 r.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie