Magdalena Sroka zostanie odwołana ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Nie dostała jeszcze oficjalnego pisma"

Polska
Magdalena Sroka zostanie odwołana ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Nie dostała jeszcze oficjalnego pisma"
WikimediaCommons/Marcin Kułakowski PISF/CC BY-SA 4.0

Do Rady Programowej PISF wpłynęło pismo od szefa MKiDN Piotra Glińskiego o odwołanie Magdaleny Sroki ze stanowiska dyrektora PISF. - W poniedziałek Rada Programowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zaopiniuje pismo ministra kultury w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektor Magdaleny Sroki - powiedział w środę szef rady Jacek Bromski.

- Pan minister (kultury, Piotr Gliński) zwrócił się do rady PISF o zaopiniowanie pisma w tej sprawie - powiedział Bromski, pytany czy do rady programowej wpłynęło pismo ws. odwołania szefowej PISF. Bromski dodał, że rada planuje spotkać się w poniedziałek, aby rozmawiać o tej kwestii. Podkreślił, że "z tego, co wie, pani Magdalena Sroka nie dostała jeszcze żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie".

 

"Napisany skandaliczną angielszczyzną" list

 

Bromski odniósł się też do listu, który "jedna z pracownic PISF-u" skierowała do stowarzyszenia amerykańskich studiów filmowych Motion Picture Association of America i określił go mianem "niefortunnego".

 

- List dotyczył zezwolenia na użycie w naszych materiałach reklamowych zdjęć z ceremonii oscarowych, kiedy Andrzej Wajda i Paweł Pawlikowski dostają Oscara. Był napisany skandaliczną angielszczyzną - adresaci nie bardzo zrozumieli, o co chodzi - powiedział Bromski. Jak dodał, "zawarto tam również aluzje do cenzury w Polsce".

 

Bromski zaznaczył, że wyciągnięto konsekwencje w tej sprawie; "pracownica, która napisała list, została zwolniona z pracy, a pani Sroka przeprosiła adresata, czyli prezesa tego stowarzyszenia".

 

Sroka: "działanie bezprawne"

 

Informację o wpłynięciu do Rady Programowej PISF pisma od szefa MKiDN o odwołanie Magdaleny Sroki podało w środę RMF. Mówił o tym na antenie radia Bromski.

 

Do sprawy odniosła się także Magdalena Sroka, która w rozmowie z Radiem ZET powiedziała, że "jeśli minister kultury chce ją zwolnić przed upływem kadencji, to jest to działanie bezprawne". Kadencja Sroki upływa w 2020 r. Jak podało Radio ZET, dyrektor potwierdziła, że do jej biura wpłynęło pismo z ministerstwa, ale "zamierza je otworzyć dopiero po powrocie do pracy ze zwolnienia lekarskiego, a to nastąpi 16 października". Jej zdaniem nie zaistniała żadna z przesłanek, umożliwiających - zgodnie z prawem - jej odwołanie przed upływem kadencji.

 

Na stanowisku dyrektora od 2015 roku

 

Magdalena Sroka pełni funkcję dyrektora PISF od 3 października 2015 r. Zastąpiła na tym stanowisku Agnieszkę Odorowicz, pełniącą funkcję przez dwie kadencje.

 

Magdalena Sroka jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia polska, specjalizacja teatrologia) w Krakowie, menedżerką kultury, producentką i koordynatorką międzynarodowych projektów, znawczynią problematyki związanej z kulturą i sztuką. W latach 1998-2003 związana była z Biurem Festiwalowym Kraków 2000, w którym odpowiadała za projekty kulturalne związane z otrzymanym przez Kraków tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Była współautorką pierwszej strategii promocji Krakowa na lata 2003-2007. Współpracowała z biurem programowym EXPO 2005. Była też twórczynią Krakowskiej Komisji Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie oraz ekspertką Kongresu Kultury Polskiej. W latach 2008-2010 roku była dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego krakowskie wydarzenia kulturalne.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze