Do akcji "Różaniec do Granic" dołączają lotniska. Modlitwa będzie prowadzona w kaplicy

Polska
Do akcji "Różaniec do Granic" dołączają lotniska. Modlitwa będzie prowadzona w kaplicy
Flickr.com/FotoKatolik

7 października milion osób ma udać się na granice Polski, by wspólnie odmawiać różaniec. Jak informują organizatorzy "Różańca do Granic", do akcji dołączyły lotniska w Warszawie, Poznaniu oraz Pyrzowicach. Na Westerplatte różaniec odmawiać będą rodziny z małymi dziećmi.

W ramach inicjatywy "Różaniec do Granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach stacyjnych o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą na wyznaczone "strefy modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

 

Jak poinformowali organizatorzy, na wszystkich trzech lotniskach, w Warszawie, Poznaniu i Pyrzowicach, modlitwa będzie prowadzona w lotniskowej kaplicy.

 

"Lotnisko jest szczególnym przejściem granicznym"

 

- Lotnisko jest szczególnego rodzaju przejściem granicznym, z którego korzysta ogromna rzesza Polaków mieszkających poza naszą Ojczyzną. Szczególny jest także kierunek, w którym opuszcza się stąd naszą ziemię - podkreślił ks. Zbigniew Stefaniak, kapelan Lotniska Chopina w Warszawie, na którym różaniec będzie odmawiany w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

 

Z kolei kapelan lotniska w Pyrzowicach ks. Mirosław Sołtysek zaznaczył, że na terytorium międzynarodowych lotnisk również znajduje się granica Polski. - W kaplicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach połączymy się ze wszystkimi, którzy w tym samym czasie będą modlili się wzdłuż granic naszego państwa, by wybłagać ratunek dla Polski i świata całego - dodał.

 

"To nie był pomysł organizatorów"

 

- Cieszymy się, że do projektu przyłączyły się też porty lotnicze. Wydaje się, że modlić się będziemy naprawdę na każdym odcinku granicy - podkreślił Maciej Bodasiński, jeden z organizatorów wydarzenia. Dodał, że zorganizowanie akcji na lotniskach to nie był pomysł organizatorów. - Kilka osób, zupełnie niezależnie rzuciło takie hasło, kapelani lotnisk się zgodzili, no i startujemy z przygotowaniami - wyjaśnił.

 

Organizatorzy zastrzegli, że "Różaniec do Granic" w kaplicach portów lotniczych jest przeznaczony jedynie dla pracowników portów oraz pasażerów korzystających tego dnia z lotnisk.

 

Różaniec dla dzieci

 

- Bardzo chcieliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu całą rodziną, a ponieważ mamy dwójkę małych dzieci trochę trudne by było uczestnictwo z nimi w całym programie, stąd pomysł na zorganizowanie wersji skróconej dla dzieci - wyjaśniła Marta Szagżdowicz z Gdańska, pomysłodawczyni zorganizowania "Różańca do Granic" dla dzieci.

 

Będzie to specjalna msza św. o godz. 12 i adoracja Najświętszego Sakramentu, po której rodzice wraz z dziećmi przejadą na Westerplatte, gdzie odmówią część chwalebną różańca.

 

"Modlitwa niewinnych dzieci jest jak światło"

 

- To bardzo symboliczne, że właśnie dzieci odmówią różaniec w miejscu, gdzie rozpętało się chyba największe piekło XX wieku, to właśnie na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. To będzie znak - modlitwa niewinnych dzieci jest jak światło, które rozświetla mrok - powiedział Maciej Bodasiński. Dodał, że zachęca inne diecezje, by podjęły ten pomysł i również na swoich terenach umożliwiły rodzinom z dziećmi udział w modlitwie różańcowej na granicach Polski.

 

Modlitwa na granicach jest odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w polskim Gietrzwałdzie i 100 lat temu w portugalskiej Fatimie.

 

Organizatorem "Różańca do Granic" jest Fundacja Solo Dios Basta, która powstała w czerwcu 2015 z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców.

 

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo i ochrona ludzi"

 

Od udziału w akcji odcięło się lotnisko w Poznaniu. Do informacji prasowych, w których wymieniono poznańskie lotnisko odniósł się jego rzecznik prasowy Błażej Patryn.

 

"Lotnisko Poznań-Ławica nie jest organizatorem akcji Różaniec bez Granic, a tym bardziej nie propagujemy przedstawianych przez różne media błędnych intencji towarzyszących akcji.  Tym samym sprzeciwiamy się tytułom, jak przykładowy, który został zamieszczony w Gazecie Wyborczej »Akcja różańcowa na lotnisku Poznań Ławica. Ma nas uchronić przed islamem i Rosją«" - napisał rzecznik.

 

Patryn zapewnił, że na terenie lotniska znajduje się kaplica, w której "może modlić się lub skupić przed podróżą każdy z pasażerów, a także goście i pracownicy bez względu na wyznanie".

 

"Najważniejszą misją dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podróży wszystkim pasażerom i gościom lotniska bez względu na ich pochodzenie, poglądy, religię. Intencją, jaka może towarzyszyć temu wydarzeniu jest bezpieczeństwo oraz ochrona wszystkich ludzi pragnących żyć w pokoju, wobec wszystkich zagrożeń obecnego świata" - podsumował rzecznik.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie