Papież: chrześcijaństwo nie jest sumą nakazów i norm moralnych

Świat
Papież: chrześcijaństwo nie jest sumą nakazów i norm moralnych
PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

- Chrześcijaństwo to nie tyle suma nakazów i norm moralnych, ale przede wszystkim propozycja miłości, jaką Bóg, poprzez Jezusa, przyniósł i dalej przynosi ludzkości - powiedział w niedzielę papież Franciszek. Pozdrowił uczestników Dnia Papieskiego w Polsce.

Zwracając się do wiernych, zebranych w południe na modlitwie Anioł Pański, Franciszek wskazywał: - Wiara chrześcijańska to zaproszenie, by wejść w historię miłości, stając się żywą i otwartą winnicą, pełną owoców i nadziei dla wszystkich.

 

"Zamknięta winnica może stać się dzika" 


Odnosząc się do Kościoła, papież stwierdził: - Zamknięta winnica może stać się dzika i produkować dzikie winogrona. Jesteśmy wezwani do tego, by wyjść z winnicy, by oddać się na służbę braciom, którzy nie są z nami, by poruszyć się nawzajem i zachęcić, przypomnieć sobie o tym, że musi to być winnica Pańska w każdym środowisku, także w tych najdalszych i najtrudniejszych.


Franciszek wezwał do modlitwy o to, aby Kościół, zwłaszcza na "peryferiach społeczeństwa", służył wszystkim i aby winnica ta przynosiła "nowe wino miłosierdzia Bożego".

 

"Arogancja i zarozumiałość przeszkodą dla woli Boga"


Zauważył zarazem, że jedyną przeszkodą dla woli Boga jest "arogancja i zarozumiałość" ludzi, które - jak dodał - zamieniają się niekiedy w przemoc.


Po maryjnej modlitwie papież pozdrowił między innymi wiernych z Polski, którzy - jak mówił - "jednoczą się duchowo z rodakami, obchodzącymi dzisiaj Dzień Papieski".


Na początku spotkania Franciszek dwa razy zaczynał lekturę rozważań, ponieważ zorientował się po odczytaniu kilku zdań, że wierni na placu go nie słyszą. "Zaczynamy od nowa" - powiedział i ponownie przeczytał pierwsze akapity przygotowanego tekstu.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie