6,5 tys. dzieci migrantów zaginęło w Niemczech

Świat
6,5 tys. dzieci migrantów zaginęło w Niemczech
Wikimedia.org/Mstyslav Chernov

6506 dzieci migrantów uchodzi w Niemczech za zaginione - wynika z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), które cytuje dziennik "Rheinische Post". Większość z zaginionych dzieci (5502) ma od 14 do 17 lat. Większość z nich przyjechała do Niemiec bez swoich rodziców w czasie największego napływu migrantów.

Liczba zaginionych dzieci i nastolatków, którzy bez opieki trafili do Niemiec, spadła w ciągu ostatniego roku o 28 proc. Pod koniec sierpnia 2016 w bazie danych BKA widniało jeszcze prawie 9 tys. dzieci.

 

Przybyło najmłodszych zaginionych


Wzrosła natomiast liczba najmłodszych zaginionych - do 13. roku życia. W ubiegłym roku wynosiła 867, a obecnie tych przypadków jest 945.


Niemieckie urzędy wskazują, że podane liczby zawierają też przypadki, które zostają wyjaśnione w ciągu kilku dni. Z drugiej strony baza danych BKA może zawierać także dane zaginionych dzieci migrantów nawet sprzed 30 lat.

 

"Wiele spraw wymaga wyjaśnienia"


Wskazują ponadto, że niewykluczone jest, iż niektóre dane osobowe mogą się wielokrotnie pojawić w bazie wskutek wielokrotnej rejestracji. Ponadto nie brakuje przypadków, że dzieci szczęśliwie wracają do domów, ale rodziny nie informują o tym fakcie urzędów.


Niemiecka minister ds. rodziny Katarina Barley, odpowiedzialna za opiekę i zakwaterowanie niepełnoletnich migrantów, którzy bez opieki dorosłych przyjeżdżają do Niemiec, zapewniła, że "bardzo poważnie" traktuje kwestię zaginięć. Zaznaczyła jednocześnie, że "wiele spraw wymaga jeszcze wyjaśnienia". Chce się nimi zająć w ramach raportu rządowego.


dpa, Deutsche Welle

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze