Nadciąga nowa fala imigrantów w Niemczech. Przyjedzie nawet 300 tysięcy. Akcja łączenia rodzin

Świat
Nadciąga nowa fala imigrantów w Niemczech. Przyjedzie nawet 300 tysięcy. Akcja łączenia rodzin
Wikimedia.org/Raimond Spekking
Uchodźcy na dworcu Cologe/Bonn, gdzie zostali przywiezieni z granicy austriacko-niemieckiej w 2015 r.

Rząd w Berlinie liczy się z napływem od 200 do 300 tysięcy Syryjczyków i Irakijczyków w ramach akcji łączenia ich rodzin. Podstawą takiej oceny jest liczba wydanych już wiz oraz oczekiwana liczba wniosków o wizę wjazdową do Niemiec, które złożyć mogą krewni Irakijczyków i Syryjczyków mających azyl w Republice Federalnej.

O nowej fali imigranckiej poinformował dziennik "Welt am Sonntag", który zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z pytaniem w tej sprawie. Szacunkowa liczba spodziewanych migrantów to od 200 do 300 tysięcy Syryjczyków i Irakijczyków, którzy wkrótce będą mogli przybyć do Niemiec w ramach akcji łączenia rodzin.

 

Czekają na wizy rodzinne

 

Szacowana liczba opiera się na dotychczasowych doświadczeniach z uchodźcami z Syrii, którzy wystąpili już z prośbą o zezwolenie na sprowadzenie z kraju pochodzenia członków najbliższej rodziny.


W tej chwili wnioskodawcy muszą liczyć się z wielomiesięcznym wyczekiwaniem na wezwanie w sprawie wizy do niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w ich kraju. W niemieckim konsulacie generalnym w Irbilu w Iraku okres wyczekiwania na wezwanie wynosi obecnie siedem, a w konsulacie w Bejrucie w Libanie od dziewięciu miesięcy do roku.

 

W Turcji na wizę rodzinną do Niemiec trzeba obecnie czekać tylko około miesiąca. Takie dane podał ostatnio przedstawiciel MSZ na posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych Bundestagu.

 

Konieczność zatrudnienia dodatkowych urzędników


Przedstawiciel niemieckiego rządu podał do protokołu podczas posiedzenia komisji, że "historyczny wymiar migracji do Europy i Niemiec od roku 2015 stawia w sprawie łączenia rodzin MSZ przed ogromnymi wyzwaniami, których mimo wszystkich podjętych starań i wysiłków nie udało się we wszystkich przypadkach załatwić w sposób zadowalający".


Częściowym przynajmniej wyjściem z tej sytuacji jest zatrudnienie dodatkowego personelu i uproszczenie formalności związanych z otrzymaniem wizy w ramach łączenia rodzin, co już nastąpiło. Do obsługi wniosków o wizę rodzinną dla Syryjczyków i Irakijczyków w niemieckich ambasadach i konsulatach zatrudniono ponad 100 dodatkowych urzędników.


W pierwszym kwartale 2017 roku niemieckie przedstawicielstwa dyplomatyczne wydały około 17 tys. takich wiz, ale zdaniem niemieckiego MSZ ta liczba wkrótce się znacznie zwiększy.

 

Partia Zielonych: akcja łączenia rodzin przebiega zbyt opieszale 


Rzeczniczka partii Zielonych w Bundestagu ds. migrantów i uchodźców Luise Amtsberg powiedziała w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że w przypadku uchodźców z Syrii i Iraku akcja łączenia rodzin wciąż przebiega zbyt opieszale i wymaga wprowadzenia nowych rozwiązań.

 

Jej zdaniem podania o wizę mogłyby być rozpatrywane także przez personel ministerstwa spraw zagranicznych w Berlinie, a nie tylko niemieckie ambasady i konsulaty na miejscu.


"Welt am Sonntag" podaje, że ministerstwo spraw wewnętrznych liczy się z napływem około 180 tys. uchodźców do Niemiec w bieżącym roku. Jak podaje MSW, w pierwszym półroczu o azyl w Niemczech wystąpiło 90 tys. 389 osób. Jeśli ten stan rzeczy się utrzyma, ich liczbę w całym roku należy szacować na wspomniane wyżej 180 tys., co tylko nieznacznie utrzymuje się poniżej liczby 200 tys. uchodźców, przyjętej przez bawarską CSU za ich górny pułap.


Deutsche Welle, Welt am Sonntag

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie