Niemcy policzyli obcokrajowców. Jest ich rekordowo dużo

Świat
Niemcy policzyli obcokrajowców. Jest ich rekordowo dużo
Wikimedia.org/Mstyslav Chernov
Imigranci przekraczający granicę w drodze do Niemiec we wrzesniu 2015 r.

Liczba obcokrajowców wzrosła w ostatnich dwóch latach (2015-2016) o 1,9 mln (23 proc.) i aktualnie w niemieckim Centralnym Rejestrze Cudzoziemców (AZR) jest ich ponad 10 mln - poinformował Federalny Urząd Statystyczny z Wiesbaden. To od momentu powstania rejestru w 1967 roku najwyższa liczba zarejestrowanych w Niemczech cudzoziemców.

W statystykach podanych przez Federalny Urząd Statystyczny uwzględnione zostały wyłącznie osoby posiadające inne niż niemieckie obywatelstwo.

 

Wciąż przybywa uchodźców


Za główną przyczynę wzrostu liczby obcokrajowców podaje się napływ uchodźców.

 

W 2015 r. w szczycie kryzysu uchodźczego przybyło do Niemiec 1,5 miliona ludzi, w tym 520 tys. Syryjczyków, 178 tys. Afgańczyków i ponad 138 tys. osób z Iraku. Napływ ludzi z państw spoza UE wyniósł w 2015 r. 1,3 mln.

 

W okresie między 2007 i 2014 rokiem wynosił on tylko 880 tys. osób.

 

Wśród obcokrajowców w Niemczech więcej narodzin niż zgonów


W porównaniu z wcześniejszymi latami niewielką rolę odegrała tym razem migracja z dotkniętych kryzysem euro unijnych krajów basenu Morza Śródziemnego: Grecji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.


Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w latach 2015 i 2016 odnotowano wśród obcokrajowców w Niemczech o 100 tys. więcej narodzin niż zgonów. A od początku 2015 r. z rejestru AZR usunięto dane około 230 tys. osób, bo otrzymały one niemieckie obywatelstwo.

 

Deutsche Welle

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie