Więcej o Polsce w zagranicznych edycjach Wikipedii. Projekt "Patriot" ma budować pozytywny wizerunek Polski za granicą

Polska
Więcej o Polsce w zagranicznych edycjach Wikipedii. Projekt "Patriot" ma budować pozytywny wizerunek Polski za granicą
Pixabay.com/Tomasz_Mikolajczyk

Tłumaczenie haseł o polskiej historii, zabytkach, kulturze, przyrodzie oraz gospodarce i publikowanie ich w zagranicznych edycjach Wikipedii - to główne założenie projektu "Patriot", akcji przygotowanej przez Instytut Zmian. Zdaniem organizatorów, ma on zbudować pozytywny wizerunek Polski za granicą.

Projekt "Patriot" to akcja organizowana przez Instytut Zmian, której głównymi celami są: popularyzacja polskiej kultury, przeciwdziałanie przekłamaniom historycznym i zwiększenie atrakcyjności turystycznej Polski. Organizatorzy akcji będą tłumaczyć hasła z polskiej edycji Wikipedii na inne języki i publikować je w zagranicznych edycjach internetowej encyklopedii.

 

- Jeśli chcemy się czegoś dowiedzieć, zazwyczaj używamy wyszukiwarki internetowej. Jeśli zaś chcemy mieć pewność, że wyświetlona w wyszukiwarce informacja jest rzetelna, wtedy korzystamy z Wikipedii. Tak postępuje większość internautów. I ten mechanizm chcemy wykorzystać, realizując nasz projekt translatorski - mówi koordynator projektu Tomasz Gontarz.

 

- Chcemy by z artykułami o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Katedrze Wawelskiej, Podkarpackiej Dolinie Lotniczej czy Uniwersytecie Warszawskim mogli zapoznać się w swym języku Łotysze, Szwedzi, Portugalczycy, Węgrzy, czy Japończycy - dodał prezes fundacji Instytut Zmian Rafał Kożuchowski. W jego ocenie, poszerzanie zasobów zagranicznych edycji Wikipedii pozwoli przy bardzo niskich kosztach wypromować Polskę na świecie.

 

82 proc. badanych Holendrów prawie nic nie wie o Polsce


Organizatorzy akcji wskazują, że przepływ informacji na temat historii i kultury Polski za granicę jest wysoce niewystarczający. Przywołują przykład Holandii, w której - według badania TNS OBOP - 82 proc. badanych Holendrów nie wie nic lub prawie nic o Polsce.

 

Jak zaznaczyli, hasła poświęcone Polsce w zagranicznych edycjach Wikipedii są zdawkowe, albo niezgodne z prawdą. - Jako przykład można podać informację o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W polskojęzycznej Wikipedii hasło to jest opisane ponad 5600 wyrazami, natomiast na włoskiej znajduje się jedynie krótka notatka zawierająca około 290 wyrazów - zwrócili uwagę.

 

- Celem projektu jest również walka z przekłamaniami historycznymi w tym z tzw. polskimi obozami zagłady. Notatki encyklopedyczne poświęcone Irenie Sendlerowej, rodzinie Ulmów czy innych polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przetłumaczymy na język hiszpański, angielski, jidysz, niemiecki i wiele innych języków. Mamy nadzieję, że pozwoli to nam uwrażliwić zagranicznych internautów, że Polacy nie byli współsprawcami Holocaustu, ale dzielnie ratowali w tamtym czasie swoich sąsiadów - podkreślił Gontarz.

 

- Dzięki rozpowszechnianiu wiedzy o Polsce, za pomocą globalnego narzędzia, jakim jest Wikipedia, będziemy wspólnie budowali pozytywny wizerunek naszej ojczyzny - dodał.

 

Na początek trzy hasła poświęcone Powstaniu Warszawskiemu


Projekt rozpoczyna się 1 sierpnia br., w rocznicę Powstania Warszawskiego.

 

- Zaczynamy od publikacji trzech haseł poświęconych Powstaniu Warszawskiemu w angielskiej edycji Wikipedii. Dwa z nich są tłumaczeniem, a jedno opracowaliśmy od podstaw - mówił Rafał Kożuchowski.

 

- To hasła poświęcone godzinie W, Batalionowi Bełt oraz Barykadzie Powstańczej w Alejach Jerozolimskich. Nie ukrywamy, że inspiracją do wyboru tych haseł było przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie. Dzięki niemu cały świat mógł usłyszeć o heroizmie powstańców warszawskich, mam nadzieję, że dzięki naszej działalności będzie się mógł o tym dowiedzieć o wiele więcej - dodał.

 

Projekt "Patriot" realizowany jest dzięki grantowi Fundacji KGHM.

 

Instytut Zmian to think tank założony w 2010 roku; ma on na celu prowadzenie działalności informacyjnej z zakresu szeroko rozumianego prawa, ekonomii oraz zasad funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, upowszechnianie nauki, szerzenie idei rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i promowanie różnorodnych form aktywności społecznej.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze