"Ważne było, że tyle razy padły słowa: Powstanie Warszawskie". Kombatanci o wystąpieniu Trumpa

Polska
"Ważne było, że tyle razy padły słowa: Powstanie Warszawskie". Kombatanci o wystąpieniu Trumpa
PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Prezydent USA w swoim wystąpieniu wiele mówił o polskiej historii, to dla nas ważne - mówili obecni na pl. Krasińskich kombatanci. Osoby przysłuchujące się przemówieniu Donalda Trumpa wskazywały, że prezydent USA dobrze się do niego przygotował.

Warszawski Plac Krasińskich w czwartek po godz. 15 powoli pustoszeje, w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego pozostała jedynie grupa osób, która ustawiła się w kolejce, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w miejscu, skąd przemawiał Trump. Pozostała tam kuloodporna szyba, która chroniła prezydenta.

 

Pozytywnie o wystąpieniu Donalda Trumpa wypowiadały się osoby, które gościły na trybunach na pl. Krasińskich. - Powiedział wiele słów o historii Polski, przypomniał Polakom, także politykom, jakie były losy Polski, jak walczyli nasi przodkowie, dziadkowie. To jest ważne, bo dziś szczególnie politycy o tym zapominają - powiedział mężczyzna, który przyjechał na przemówienie Trumpa z Włocławka.

 

- To było symboliczne wystąpienie prezydenta Trumpa; pokazał, jak ważni jesteśmy i że liczymy się w Europie - mówiła z kolei mieszkanka Warszawy.

 

"74 lata na to czekałem"

 

Pozytywnie o przemówieniu Trumpa wypowiadali się także kombatanci. Andrzej Szamotulski, powstaniec z Batalionu "Kiliński" podkreślił, że dobrze stało się, iż prezydent USA przyjechał do Polski i przemawiał na pl. Krasińskich, pod pomnikiem upamiętniającym Powstanie Warszawskie. - 74 lata na to czekałem - zaznaczył.

 

- To, że wybrał Polskę i to miejsce, jest ważne dla nas, powstańców. Powstanie jest i powinno być w pamięci młodych, chociażby dlatego, żeby to się nigdy nie powtórzyło, bo to było piekło - dodał

 

"Wizyta Trumpa podniosła rangę naszego kraju w świecie"

 

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Eugeniusz Tyrajski ocenił, że wizyta prezydenta Trumpa w Polsce podniosła rangę naszego kraju w świecie. - Doceniam to, że padło tyle słów o Powstaniu Warszawskim, doceniam to, że honoruje się tych, którzy pozostali. A jest nas już niewielu - podkreślił.

 

Jego zdaniem prezydent USA dobrze przygotował się do swojego wystąpienia. - Wiele mówił o historii Polski, dla nas jednak ważne było, że tyle razy padły słowa: Powstanie Warszawskie - dodał.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie