Obrączka z napisem: "Zygmunt Apolonia 1862". Prawdopodobnie odnaleziono szczątki przywódcy powstania styczniowego

Świat
Obrączka z napisem: "Zygmunt Apolonia 1862". Prawdopodobnie odnaleziono szczątki przywódcy powstania styczniowego
lrkm.lrv.lt

Szczątki - najprawdopodobniej dowódcy powstania styczniowego na Żmudzi, Zygmunta Sierakowskiego - znaleziono w Wilnie. Ministerstwo Kultury Litwy poinformowało, że odkrycia dokonano na Górze Zamkowej zwanej Górą Giedymina, gdzie prowadzone są prace archeologiczne.

Podczas prowadzonych na Górze Giedymina badań archeologicznych przed kilkoma tygodniami odkryto cztery groby, w których pogrzebanych było siedem osób.

 

Szczątki zostały pochowane bez szacunku - informuje Ministerstwo Kultury Litwy. Ciała zostały złożone bez trumien, z rękoma związanymi za plecami i przesypane wapnem. W grobach były strzępy ubrań, butów i pasów, a także guziki, medaliki i krzyże.

 

Prawdopodobne badania DNA

 

Na prawej ręce jednego ze zmarłych, została znaleziona złota obrączka z wygrawerowanym po wewnętrznej stronie napisem w języku polskim: "Zygmunt Apolonia 11 sierpnia/30 lipca 1862 r.".

 

Jak informuje ministerstwo, "w oparciu o fakty historyczne i badania archeologiczne przepuszcza się, że tu został pochowany jeden z przywódców powstania z 1863 roku Zygmunt Sierakowski".

 

Archeolodzy nie wykluczają, że w celu potwierdzenia informacji przeprowadzone zostaną badania DNA. Szacuje się, że ekspertyzy potrwają co najmniej pół roku.

 

 

Miał 37 lat

 

Żoną generała Sierakowskiego była Apolonia z Dalewskich, druga data na pierścionku związana jest z ich ślubem. Choć w chwili wykonania wyroku Apolonia była w ciąży, z rozkazu generał-gubernatora wileńskiego Michaiła Murawiowa "Wieszatiela" zmuszona została do oglądania egzekucji męża.

 

Pozostałe szczątki należą prawdopodobnie do powstańców styczniowych. Zostali oni straceni na Placu Łukiskim w Wilnie w 1863 roku. Sierakowski miał wówczas 37 lat.

 

W sumie badane będą szczątki 11 osób. Cztery pochówki na Górze Giedymina odkryto podczas pierwszego etapu badań archeologicznych prowadzonych w lutym, a siedem pochówków obecnie podczas drugiego etapu badań archeologicznych.

 

polsatnews.pl, PAP

zdr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie