"To jest obrażanie Polski". Szyszko o decyzji UNESCO wzywającej do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w Puszczy

Polska
"To jest obrażanie Polski". Szyszko o decyzji UNESCO wzywającej do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w Puszczy
Flickr/MEDIA WNET

- To jest obrażanie Polski. Jesteśmy krajem, który posiada unikatową bioróżnorodność, a jest ona wynikiem naszej działalności gospodarczej, jak np. polskiego leśnictwa, rolnictwa czy łowiectwa - tak szef resortu środowiska Jan Szyszko skomentował na antenie "Radia Maryja" przyjętą w środę decyzję UNESCO wzywającą m.in. do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

- Mówi się, że Polska niszczy bioróżnorodność, wycina toporem te wszystkie drzewa. Niech ci ludzie przyjadą i zobaczą jak wygląda puszcza, kto to spowodował i jakie są konkretne dane. Niech członkowie UNESCO powiedzą: "Tak, ja jestem zwolennikiem zupełnej ochrony biernej" - przekonywał minister Szyszko.

 

- Pytanie jednak, co będzie z tymi gatunkami, siedliskami, które są priorytetem z punktu widzenia Unii Europejskiej i miały trwać? Za to trzeba będzie wziąć odpowiedzialność - argumentował szef resortu środowiska.

 

Minister środowiska w rozmowie z "Radiem Maryja" powiedział, że resort "bardzo oczekuje na wizytację terenu Puszczy przez ekspertów UNESCO". Szef resortu środowiska ma nadzieję, że to wyjaśni całą sprawę i nieporozumienia.

 

"To wielkie zwycięstwo Puszczy"

 

UNESCO przyjęło w środę decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej, która wskazuje, że działania ministra Szyszko w Puszczy grożą utrzymaniu przez nią statusu Światowego Dziedzictwa i zobowiązuje Polskę do wstrzymania cięć w strefach, w których powinny być chronione naturalne procesy. Decyzja ta bazuje na raporcie niezależnych ekspertów UNESCO, którzy odwiedzili Puszczę w zeszłym roku.

Stało się to mimo bardzo silnych nacisków ze strony Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych, które chciały wpłynąć na zmianę tej decyzji.

 

"To wielkie zwycięstwo Puszczy, Polski i wspólnoty międzynarodowej, która pokazała, że potrafi chronić światowe dziedzictwo" - przekonują obrońcy Puszczy z Greenpeace Polska. 

 

"Manipulacje ministra Szyszki szkodzą Polsce"

 

Greenpeace Polska uznało, że po decyzji UNESCO "nikt nie powinien już mieć wątpliwości, że manipulacje ministra Szyszki szkodzą nie tylko Puszczy Białowieskiej, ale również Polsce".

 

"Dzisiejsza decyzja jeszcze mocniej mobilizuje do działania w ochronie Puszczy, gdzie nadal trwa prowadzona przez Obrońców Puszczy, aktywistów z Polski i zagranicy, blokada ciężkiego sprzętu do wycinki" - zapewnili przedstawiciele organizacij.


Najważniejsze zapisy decyzji UNESCO:

 

- Wzywa do natychmiastowego zatrzymania wycinki w najstarszych, ponadstuletnich częściach lasu.
- Wskazuje, że cięcia sanitarne i względy bezpieczeństwa są nadużywane przez polski rząd jako pretekst do wycinki (wycinane są też drzewa zdrowe i nie stanowiące zagrożenia dla turystów).
- Wskazuje, że minister Szyszko zezwolił na zwiększenie wycinki, a nie została przeprowadzona ocena wpływu wycinki na te cechy Puszczy, dzięki którym została uznana za Światowe Dziedzictwo (tzw. wyjątkowa uniwersalną wartość).
- Ponawia prośbę o przygotowanie priorytetowo planu zarządzania zapewniającego realną ochronę obszaru Światowego Dziedzictwa.
- Wyraża zadowolenie z decyzji Białorusi, która zwiększyła obszar ścisłej ochrony na terenie Puszczy Białowieskiej o 1250 ha.
- Wnioskują o rozpoczęcie procedury mogącej prowadzić do wpisania Puszczy na listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Częścią tej procedury jest monitoring kontrolny (ang. reactive monitoring), a więc proces sprawdzania stanu zachowania obszaru w odpowiedzi na potencjalne lub rzeczywiste zagrożenia. Jednocześnie ostrzegają, że w wyniku potwierdzenia zagrożeń, na sesji Komitetu w 2019 roku Puszcza Białowieska można znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.
- UNESCO wyraża zaniepokojenie faktem rozpoczęcia przez Komisję Europejską formalnej procedury prowadzącej do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu zwiększenia wycinki w Puszczy.

 

radiomaryja.pl, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie