Wycinka w Puszczy Białowieskiej musi zostać wstrzymana. Decyzja UNESCO

Polska
Wycinka w Puszczy Białowieskiej musi zostać wstrzymana. Decyzja UNESCO
PAP/Stanisław Rozpędzik

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej i przyjęcia misji ekspertów wezwał w środę polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska ma do grudnia 2018 r. przedstawić UNESCO aktualny raport o stanie lasu. Dyskusja o Puszczy Białowieskiej była burzliwa. Stanowisko polskiego rządu wsparli jedynie przedstawiciele Kazachstanu i Azerbejdżanu.

W pierwszej wersji dokumentu UNESCO chciało, aby raport był gotowy do lutego 2018 roku. Po poprawkach, które w środę zgłosił Kazachstan, zgodzono się na wydłużenie terminu przedstawienia raportu o stanie zachowania puszczy do grudnia 2018 r.

 

Zostawiono zapis o możliwym wpisaniu puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

 

Razem z Szyszko tylko Kazachstan i Azerbejdżan 

 

Sama dyskusja podczas sesji UNESCO w Krakowie była gorąca. Polski resort środowiska, który zabiegał o zgodę na warunkowe wycinki drzew, poparli jedynie przedstawiciele Kazachstanu i Azerbejdżanu.

 

Kazachstan złożył poprawki do projektu decyzji Komitetu ws. Puszczy Białowieskiej. Delegacja kazachska zaproponowała m.in. wykreślenie z dokumentu zapisu dotyczącego stanowiska Komisji Europejskiej ws. puszczy, dodanie zapisu o dopuszczeniu sanitarnych cięć drzew z powodów bezpieczeństwa i dla ochrony drzewostanu przed kornikiem drukarzem.

 

Delegaci Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO nie zgodzili się na te propozycje.

 

"Jeden z cudów natury jest niszczony przez ciężkie maszyny"

 

W dyskusji wziął m.in. udział p.o dyrektora Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk Rafał Kowalczyk. Jego zdaniem "Białowieski Park Narodowy jest najlepiej zachowanym kompleksem leśnym w Nizinie Środkowoeuropejskiej, która została stworzona przez procesy naturalne z małym udziałem człowieka, w porównaniu do innych lasów na tych obszarach".


- Obszar ten cechuje się ogromną bioróżnorodnością. Wynika ona z obecności obumarłych drzew i procesów naturalnych, które tam zachodzą. One warunkują bogactwo tego lasu i nie powinny być kontrolowane poprzez ścinanie drzew, stanowiące zagrożenie dla ekosystemu - argumentował.


Jak zaznaczył "teraz jeden z cudów natury jest niszczony przez ciężkie maszyny, co nie ma nic wspólnego z aktywną ochroną".

 

- Obecne działania destrukcyjne na jej terenach zostały potępione przez większość ważnych gron naukowych i akademickich. Również Komisja Europejska uruchomiła w tej sprawie procedurę. (...) Zmiany pozwalają na kontynuowanie ścinania drzew, co niszczy Puszczę każdego dnia. Zachęcamy Komisję, aby stanęła za ochroną i zaakceptowała projekt bez żadnych poprawek - zaapelował Kowalczyk.

 

Wiceminister środowiska: nie możemy chronić, gdy jesteśmy ograniczani

 

Stanowiska władz w sprawie wycinki w puszczy bronił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. Zwrócił uwagę, że przez sześć ostatnich lat obraz puszczy znacznie się zmienił. Zaznaczył, że liczba obumarłych drzew jest "wyższa niż wystarczająca".

 

- Być może rozwiązaniem problemu będzie opracowanie planu zarządzania, który powinien powstać i zostać wdrożony w ciągu kilku najbliższych lat. Może to pozwoli osiągnąć to, co chcemy chronić w lesie - oczywiście w porozumieniu z Białorusią - powiedział wiceminister.


Jego zdaniem "jedna trzecia lasu jest ściśle chroniona".

 

- Mamy miejsca, z których możemy obserwować procesy naturalne, które - moim zdaniem - nie mogą dziś być nazywane naturalnymi, kiedy dysponujemy zbyt małymi obszarami służącymi do obserwowania tych zjawisk. Zapominamy jednak niemal zupełnie o bioróżnorodności. Jak wynika z prac naukowych, oczywistym jest, że nie możemy chronić niektórych gatunków, gdy jesteśmy ograniczani, mamy związane ręce - podkreślił Konieczny.

 

"Ręce dosłownie drżą z emocji"  

 

Zadowolenia z decyzji UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej nie kryli jej obrońcy.

 

"Doskonały dzień dla Puszczy i dla nas wszystkich! Ręce dosłownie drżą z emocji przy pisaniu tego posta - dokonaliśmy tego razem, UNESCO opowiedziało się po stronie Puszczy i chce ją chronić!" - napisali przedstawiciele Greenpeace Polska na swoim profilu na Facebooku. 

 

 

polsatnews.pl, PAP

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie