"To polskie morze". Chorwacka prezydent przekazała Andrzejowi Dudzie zaproszenie dla Polaków nad Adriatyk
Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Zachęcał też do zacieśnienia współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.
Prezydent RP od poniedziałku przebywa z wizytą w Chorwacji, gdzie spotkał się m.in. z prezydent tego kraju Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkoviciem.
Duda podkreślił, że między Polską i Chorwacją nawiązały się liczne relacje biznesowe, które funkcjonują i "rodzą bardzo dobre perspektywy". Zaznaczył, że uczestniczący w spotkaniu polscy przedsiębiorcy już teraz poprzez swoje działania realizują ideę Trójmorza.
Budowanie bezpieczeństwa energetycznego
Wśród tych działań wymienił m.in. rozwój infrastruktury oraz budowę systemu bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazoportu w Świnoujściu.
- W tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie dla Polski oznaczało absolutnie całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania - mówił polski prezydent.
- To nie jest nasza ambicja (...), żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie, my chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej - wskazał Duda. - I stąd chcemy, aby do tej inicjatywy Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała właśnie w dużym stopniu budowanie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezydent.
Andrzej Duda przypomniał w tym kontekście, że w piątek premier Beata Szydło podpisała z premierem Danii Larsem Rasmussenem memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.
Nadzieja na nowe projekty
Prezydent podkreślił również wagę zacieśniania relacji polsko-chorwackich.
- Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego biznesu i przedstawicieli polskiego biznesu do tego, żeby tę współpracę intensyfikować - powiedział.
Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła nadzieję, że efektem Forum Biznesowego będą "konkretne projekty między przedsiębiorstwami z Polski i Chorwacji, ale także z państwami trzecimi".
Podkreślała konieczność rozbudowy infrastruktury energetycznej. Jak oceniła, rozbudowa tej infrastruktury pomoże państwom naszego regionu w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego. - Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna jest bardzo ważna dla naszych polityk i gospodarek - zadeklarowała prezydent Chorwacji.
"Wzorowe stosunki dwustronne"
Jak oceniła, stosunki dwustronne Polski i Chorwacji są wzorcowe, zastrzegła jednak, że wzajemne inwestycje są skromne, zwłaszcza ze strony polskiej.
- Chorwacja ma Polsce wiele do zaoferowania, to dobry kierunek dla polskich inwestycji - przekonywała. Zadeklarowała też, że mocno wspiera współpracę gospodarczą Polski i Chorwacji.
Grabar-Kitarović zapraszała polskich turystów do swojego kraju. - Adriatyk to także polskie morze, bo Polacy jako turyści są u nas chętnie widziani - zapewniła.
Na koniec swojej wizyty w Chorwacji prezydent Duda spotkał się przedstawicielami społeczności polskiej w tym kraju.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze