"To polskie morze". Chorwacka prezydent przekazała Andrzejowi Dudzie zaproszenie dla Polaków nad Adriatyk

Polska
"To polskie morze". Chorwacka prezydent przekazała Andrzejowi Dudzie zaproszenie dla Polaków nad Adriatyk
PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarovic

Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Zachęcał też do zacieśnienia współpracy gospodarczej między obydwoma krajami.

Prezydent RP od poniedziałku przebywa z wizytą w Chorwacji, gdzie spotkał się m.in. z prezydent tego kraju Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkoviciem.

 

Duda podkreślił, że między Polską i Chorwacją nawiązały się liczne relacje biznesowe, które funkcjonują i "rodzą bardzo dobre perspektywy". Zaznaczył, że uczestniczący w spotkaniu polscy przedsiębiorcy już teraz poprzez swoje działania realizują ideę Trójmorza.

 

Budowanie bezpieczeństwa energetycznego

 

Wśród tych działań wymienił m.in. rozwój infrastruktury oraz budowę systemu bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazoportu w Świnoujściu.

 

- W tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie dla Polski oznaczało absolutnie całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania - mówił polski prezydent.

 

- To nie jest nasza ambicja (...), żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie, my chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej - wskazał Duda. - I stąd chcemy, aby do tej inicjatywy Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała właśnie w dużym stopniu budowanie bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda przypomniał w tym kontekście, że w piątek premier Beata Szydło podpisała z premierem Danii Larsem Rasmussenem memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

 

Nadzieja na nowe projekty

 

Prezydent podkreślił również wagę zacieśniania relacji polsko-chorwackich.

 

- Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego biznesu i przedstawicieli polskiego biznesu do tego, żeby tę współpracę intensyfikować - powiedział.

 

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła nadzieję, że efektem Forum Biznesowego będą "konkretne projekty między przedsiębiorstwami z Polski i Chorwacji, ale także z państwami trzecimi".

 

Podkreślała konieczność rozbudowy infrastruktury energetycznej. Jak oceniła, rozbudowa tej infrastruktury pomoże państwom naszego regionu w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego. - Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna jest bardzo ważna dla naszych polityk i gospodarek - zadeklarowała prezydent Chorwacji.

 

"Wzorowe stosunki dwustronne"

 

Jak oceniła, stosunki dwustronne Polski i Chorwacji są wzorcowe, zastrzegła jednak, że wzajemne inwestycje są skromne, zwłaszcza ze strony polskiej.

 

- Chorwacja ma Polsce wiele do zaoferowania, to dobry kierunek dla polskich inwestycji - przekonywała. Zadeklarowała też, że mocno wspiera współpracę gospodarczą Polski i Chorwacji.

 

Grabar-Kitarović zapraszała polskich turystów do swojego kraju. - Adriatyk to także polskie morze, bo Polacy jako turyści są u nas chętnie widziani - zapewniła.

 

Na koniec swojej wizyty w Chorwacji prezydent Duda spotkał się przedstawicielami społeczności polskiej w tym kraju.

 

PAP

kar/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze