Szczyt Trójmorza jednak w Warszawie. Zdecydowały względy bezpieczeństwa

Świat
Szczyt Trójmorza jednak w Warszawie. Zdecydowały względy bezpieczeństwa
PAP/Leszek Szymański

Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Polska i Chorwacja będą współgospodarzami lipcowego szczytu Trójmorza. - Pierwotny plan był taki, że szczyt będzie się odbywał we Wrocławiu, ale z uwagi na to, że okoliczności się zmieniły, jesteśmy zmuszeni, ze względów logistycznych i ze względów bezpieczeństwa przenieść ten szczyt państw Trójmorza do Warszawy - zaznaczył Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

 

Dodał, że według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu, w szczycie weźmie udział prezydent Trump. - Chciałem powiedzieć, pani prezydent, że jest to nasz wielki, wspólny sukces. Bo chcę bardzo mocno podkreślić, że oczywiście pan prezydent Donald Trump otrzymał ode mnie dwukrotne zaproszenie - jedno zaproszenie formalne, ale też zapraszałem pana prezydenta ustnie, w rozmowach, które odbyliśmy - mówił Duda.

 

"Nasze starania będą uwieńczone sukcesem"

 

Zwrócił uwagę, że również Kolinda Grabar-Kitarović, czując się współgospodarzem szczytu Trójmorza, zapraszała Trumpa i "poczyniła wiele starań w tym kierunku, żeby prezydent Donald Trump spotkał się w ramach inicjatywy Trójmorza z państwami Europy środkowej". - I rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że te nasze starania, pani prezydent, będą uwieńczone sukcesem. Ogromnie za to dziękuję - podkreślił Duda.

 

Dziękował też Kolindzie Grabar-Kitarović za niedawne poparcie polskiej kandydatury w głosowaniu na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Ogromnie za to, pani prezydent, dziękuję, bo był to świetny wynik, najwyższe poparcie. Przyznam się, że nawet nie spodziewaliśmy się, ze tak wysokie poparcie otrzymamy, że (...) w tak wielu państwach przychylnie będzie odbierana ta kandydatura Polski - zaznaczył prezydent.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie