"Słowenia to ważny element w relacjach państw Trójmorza"

Świat
"Słowenia to ważny element w relacjach państw Trójmorza"
PAP/Jacek Turczyk

Słowenia to bardzo ważny element w relacjach Państw Trójmorza - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Lublanie. Wyraził przekonanie, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury między Polską a Słowenią zostaną podpisane w lipcu.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że otrzymał pozytywną odpowiedź od prezydenta Słowenii Boruta Pahora w kwestii lipcowego szczytu Państw Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie. Zaznaczył, że Słowenia jest niezwykle ważnym elementem tego gospodarczego projektu, jakim jest grupa Państw Trójmorza.

 

- To jest projekt, który ma zacieśniać współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami poprzez budowanie infrastruktury komunikacyjnej, energetycznej pomiędzy krajami Europy Środkowej i tutaj Słowenia ze swoimi portami, z Koprem przede wszystkim, stanowi bardzo ważny element w tych relacjach - mówił Duda.

 

Porozumienia w lipcu

 

- Jestem przekonany, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury właśnie w ramach tych naszych rozmów i tych porozumień zostaną zawarte pomiędzy przedsiębiorcami już w lipcu w czasie szczytu Państw Trójmorza w Polsce  - dodał prezydent RP.

 

Jak zaznaczył, chciałby, żeby powstały sprawne połączenia kolejowe oraz połączenia sieciami dróg ekspresowych i autostrad pomiędzy Słowenią a Polską, które spowodują, że Polska i Słowenia staną się znacznie bardziej atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie regionem świata i Europy.

 

Różne spojrzenia

 

Prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Słowenii również o sprawach europejskich.

 

- Są pewne elementy, w których Polska i Słowenia mają różne spojrzenia i różne wizje, ale proszę też pamiętać, że jesteśmy państwami o odmiennej charakterystyce, w związku z tym mamy też odmienne spojrzenia na pewne kwestie i to ma charakter zobiektywizowany  - powiedział Duda.

 

Podkreślił jednocześnie, że jest kilka fundamentalnych spraw, w których Polska i Słowenia mówią jednym głosem.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie