Kleszcze zaatakowały. Rośnie liczba pokąsanych na Pomorzu

Polska
Kleszcze zaatakowały. Rośnie liczba pokąsanych na Pomorzu
Lasy Państwowe/Wojciech Lewandowski

Wystarczyło kilka cieplejsze dni, by nastąpił wysyp kleszczy. Gdański sanepid oraz tamtejsi leśnicy potwierdzają znacznie większą liczbę ukąszeń. Najwięcej osób pokąsanych przez kleszcze jest w okolicach Trójmiasta - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Gdański sanepid opublikował mapy, które przedstawiają gminy województwa pomorskiego w których najczęściej dochodziło do pokąsań przez kleszcze w 2016 r., skutkujące zachorowaniami na boreliozę oraz gminy, w których doszło do pokąsań przez zwierzęta (m.in. psy, koty) zgłoszone przez lekarzy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach ewentualnego narażenia na wściekliznę.

 

 


Zjawisko masowego występowania kleszczy w lasach potwierdzają również leśnicy. - Obserwujemy coraz więcej saren i jeleni wręcz oblepionych kleszczami. To smutny widok, gdy zwierzę ma całą szyję, podbrzusze i pachwiny w pasożytach - mówi leśniczy ds. łowieckich z Nadleśnictwa Gdańsk Robert Schultka.

 

"Łatwo o ukąszenie podczas spaceru"


Leśniczy wyjaśnia, że sarny, daniele czy jelenie bardzo często poruszają się tymi samymi szlakami i leśnymi ścieżkami co turyści. - Dlatego tak łatwo o ukąszenie przez kleszcza podczas spaceru, nawet po niezbyt zadrzewionej leśnej okolicy - dodaje Schultka.


Liściaste i mieszane trójmiejskie lasy są idealnym miejscem do rozwoju kleszczy. Również obecna pogoda sprzyja rozwojowi tego pasożyta i sprawia, że przypadki ukąszeń mogą być coraz częstsze. Taka sytuacja może potrwać aż do jesieni. Bowiem od maja do września kleszcze są bardziej aktywne, niż w pozostałych miesiącach roku.

 

Co robić, by kleszcz nie ukąsił?


Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia podczas spaceru po lesie? Przede wszystkim ubrać się odpowiednio - na spacer założyć długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem, a na głowę - czapkę. Można użyć również preparatów odstraszających te pajęczaki.


Po wyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Jeśli znajdzie się kleszcz przyczepiony do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej użyć do tego specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. Gdy uda się wyciągnąć pasożyta w całości, miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym  oraz umyć ręce. Jeśli to się nie uda - konieczna będzie interwencja lekarza.

 

polsatnews.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie