Kleszcze w natarciu. W tym roku może ich być rekordowo dużo

Polska
Kleszcze w natarciu. W tym roku może ich być rekordowo dużo
Wikimedia.org/Scott Bauer

Ciepła zima sprawiła, że pojawiły się już pod koniec lutego. Teraz kleszcze rozpoczęły kolonizację kolejnych terytoriów - dotarły w najwyższe rejony Karkonoszy. Ten rok może okazać się rekordowo obfitujący w te niebezpieczne pajęczaki, które stają się prawdziwym problemem.

Nie ma już miejsc wolnych od kleszczy. - Jeszcze 20 lat temu nie występowały powyżej 700 metrów nad poziomem morza. Dzisiaj są na 1200 i wyżej - powiedział "Radiu Wrocław" Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

Kleszcze są już wszędzie


- Nawet w strefie subalpejskiej, powyżej górnej granicy lasu, w strefie kosodrzewiny, tam kleszcze występują. To nie jest straszenie, ale pamiętajmy jakie choroby mogą przenosić kleszcze - tłumaczy Andrzej Raj.


Badania kleszczy w Karkonoszach prowadzą naukowcy z Czech. Pajęczaki te, tak samo jak te z nizin, przenoszą niebezpieczne choroby, w tym boreliozę czy zapalenie opon mózgowych. Nie wszystkie są jednak nosicielami chorób.


Unikać zarośli i wysokich traw


Jak się chronić przed kleszczami? Najprościej nie wędrować przez gęste zarośla, unikać wysokich traw, a w Karkonoskim Parku Narodowym po prostu nie schodzić ze szlaków.


Kleszcze występowały w Polsce od zawsze, ale wraz z ocieplaniem się klimatu ich liczba bardzo szybko rośnie, zwłaszcza po łagodnych zimach. Wystarczy, że temperatura jest wyższa od zera, a kleszcze natychmiast zaczynają żerować. Sytuacja niepokojąco pogarsza się od około 10 lat. Jeszcze w 2004 roku zachorowań na boreliozę było 4 tysiące, a w 2015 roku już 14 tysięcy.


Pogryzły go 62 kleszcze 


W 2016 roku media obiegła informacja o harcerzu z Poznania, który wyjechał na wakacyjny obóz w okolice Szczecinka (woj. zachodniopomorskie) i już w drugim dniu zadzwonił do rodziców z informacją, że miał 62 kleszcze. Na ciele jego kolegi znaleziono 50 kleszczy. 12-latek nie zorientował się od razu, co się stało, bo kleszcze, wgryzając się w skórę produkują substancję mającą właściwości znieczulające.


Radio Wrocław, polsatnews.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie