Pojawiły się pierwsze kleszcze. Ten rok może być rekordowy

Polska
Pojawiły się pierwsze kleszcze. Ten rok może być rekordowy
pixabay.com/skeeze/CC0 Public Domain

Mimo, że przez cały styczeń i pierwszą połowę lutego panowały mrozy, to jednak zalegający na ziemi śnieg ograniczał zamarzanie gruntu i osłaniał ściółkę leśną przed wpływem niskich temperatur. Były to idealne warunki, aby kleszcze przetrwały zimę. Teraz, gdy przyszło ocieplenie, w lasach pojawiły się już pierwsze z nich.

O tym, że ten rok może okazać się rekordowo obfitujący w te niebezpieczne pajęczaki, świadczyły niepokojące incydenty, do których dochodziło już pod koniec grudnia. Do lekarzy zgłaszały się osoby, które zostały ukąszone przez kleszcze zimujące w bożonarodzeniowych choinkach. W domach kleszcze zaczęły się budzić z letargu i szukać pożywienia - informuje serwis twojapogoda.pl.

 

Teraz, gdy zrobiło się ciepło, leśnicy z różnych regionów kraju donoszą, że kleszcze zbudziły się wcześniej niż zwykle i jest ich naprawdę dużo.

 

Groźna borelioza

 

Kleszcze spędzają sen z powiek grzybiarzom, właścicielom psów i wszystkim tym, którzy chcą wypocząć odwiedzając las lub wybierając się na piknik na trawie. Ich ugryzienie może wywołać boreliozę, czyli wielonarządową chorobę zakaźną, mającą wyjątkowo różnorodne objawy, głównie neurologiczne.

 

Kleszcze występowały w Polsce od zawsze, ale wraz z ocieplaniem się klimatu ich liczba bardzo szybko rośnie, zwłaszcza po łagodnych zimach. Wystarczy, że temperatura jest wyższa od zera, a kleszcze natychmiast zaczynają żerować. Sytuacja niepokojąco pogarsza się od około 10 lat. Jeszcze w 2004 roku zachorowań na boreliozę było 4 tysiące, a w 2015 roku już 14 tysięcy.

 

Pogryzły go 62 kleszcze

  

W 2016 roku media obiegła informacja o harcerzu z Poznania, który wyjechał na wakacyjny obóz w okolice Szczecinka (woj. zachodniopomorskie) i już w drugim dniu zadzwonił do rodziców z informacją, że miał 62 kleszcze. Na ciele jego kolegi znaleziono 50 kleszczy. 12-latek nie zorientował się od razu, co się stało, bo kleszcze, wgryzając się w skórę produkują substancję mającą właściwości znieczulające.

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

 

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie