Pentagon wszczyna dochodzenie ws. rosyjskich dochodów Michaela Flynna

Świat
Pentagon wszczyna dochodzenie ws. rosyjskich dochodów Michaela Flynna
Wikimedia Commons/domena publiczna

Były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego jest podejrzewany o przyjmowanie wynagrodzeń z Rosji bez pozwolenia - poinformowali w czwartek demokratyczni kongresmeni. Flynn mógł zatem złamać konstytucyjny zakaz obowiązujący emerytowanych wojskowych, dotyczący przyjmowania funduszy z zagranicy.

Demokraci ujawnili list, jaki Pentagon przesłał 11 kwietnia do Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, z którego wynika, że inspektor generalny ministerstwa obrony bada, czy Flynn "nie zaniedbał konieczności uzyskania pozwolenia, zanim przyjął wynagrodzenie od zagranicznego rządu".

 

Nie informował o wynagrodzeniach

 

Już we wtorek przedstawiciele Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów poinformowali, że Flynn mógł złamać prawo, nie ujawniając dochodów otrzymanych z Rosji.

 

Z dokumentów Pentagonu wynika, że Flynn nie wystąpił o wymagane pozwolenie na otrzymanie honorariów z Rosji ani nie poinformował rządu o pobranych wynagrodzeniach.

 

Prawo wymaga uzyskania pozwolenia od ministra obrony na pobranie takich wynagrodzeń.

 

Wystąpienia dla RT

 

W roku 2015 Flynn otrzymał wynagrodzenie za wystąpienia dla kontrolowanej przez Kreml telewizji RT oraz od przedsiębiorstwa zajmującego się transportem powietrznym, powiązanego z grupą Wołga-Dniepr należącą do rosyjskiego biznesmena.

 

W lutym Flynn zrezygnował z funkcji doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, kiedy wyszło na jaw, że zataił przed wiceprezydentem USA Mike’iem Pence’em szczegóły rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie