Media: Obama ostrzegał Trumpa przed Flynnem

Świat
Media: Obama ostrzegał Trumpa przed Flynnem
PAP/EPA/TANNEN MAURY

Media w USA podały w poniedziałek, że prezydent Barack Obama ostrzegł Donalda Trumpa przed Michaelem Flynnem, który został później doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, a następnie musiał złożyć dymisję. Biały Dom potwierdził te informacje.

Obama osobiście ostrzegł Trumpa, ówczesnego prezydenta elekta, przed powierzaniem funkcji Flynnowi, emerytowanemu generałowi i byłemu szefowi Agencji Wywiadu Ministerstwa Obrony USA. Rozmowa miała miejsce 10 listopada, zaledwie dwa dni po wyborach, które Trump wygrał.

 

Obama rozmawiał z Trumpem ws. Flynna

 

Informację tę podała jako pierwsza sieć NBC News, później potwierdził ją między innymi "Washington Post", powołując się na osoby z byłej i obecnej amerykańskiej administracji.

 

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, że w istocie doszło do takiej rozmowy między Obamą i Trumpem.

 

Miał zataić swoje kontakty z Rosjanami

 

Flynn złożył w lutym rezygnację w związku ze swoimi kontaktami z przedstawicielami Rosji, które miał ponadto zataić przed wiceprezydentem Mike'iem Pencem. Pełnił funkcję doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa zaledwie przez trzy tygodnie i trzy dni - najkrócej w historii.

 

Informacja o rozmowie Obamy i Trumpa na temat Flynna wypłynęła na kilka godzin przed przesłuchaniem w Senacie Sally Yates, która pełniła obowiązki prokuratora generalnego do końca stycznia.

 

Jak podała agencja AP, oczekuje się powszechnie, że Yates powie, iż w styczniu poinformowała radcę prawnego Białego Domu Donalda McGahna, że Flynn zataił przed najbliższym otoczeniem prezydenta Trumpa temat swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem.

 

Po wymuszonej dymisji Flynna media w USA pisały, że przekazała ona również te informacje wysokiej rangi urzędnikom Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Flynn w samym centrum dochodzenia

 

Podkomisja Senatu USA, która przesłucha Yates, prowadzi dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA. Odrębne postępowania prowadzą w związku tą sprawą FBI oraz agencje amerykańskiego wywiadu.

 

Jak podkreśla AP, Flynn znalazł się w samym centrum tego dochodzenia. Przed podkomisją Senatu zeznaje w poniedziałek również James Clapper, który był dyrektorem wywiadu narodowego (DNI) w administracji Obamy.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie