Media: Flynn nie zastosuje się do nakazu sądowego komisji Senatu

Świat
Media: Flynn nie zastosuje się do nakazu sądowego komisji Senatu
Defense Intelligence Agency/www.dia.mil

Były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn nie zastosuje się do nakazu sądowego komisji Senatu USA ds. wywiadu badającej sprawę ingerencji Rosji w amerykańskie wybory i nie przekaże jej dokumentów - podały w poniedziałek media.

Flynn ma zamiar powołać się na piątą poprawkę do konstytucji USA, która stanowi, że nikt nie może być zmuszony do zeznawania w sprawie karnej na swoją niekorzyść - poinformowały w poniedziałek "Wall Street Journal", "Fox News" i AP.

 

Komisja senacka, która bada też sprawę możliwych powiązań między Rosją a osobami z otoczenia Donalda Trumpa, wydała niespełna dwa tygodnie wcześniej nakaz sądowy, na mocy którego Flynn powinien przekazać jej swoje dokumenty mogące mieć znaczenie dla tego dochodzenia. Wcześniej komisja prosiła o dostarczenie tej dokumentacji w liście z 28 kwietnia, ale również wtedy były doradca prezydenta odmówił.

 

W lutym zwolniony przez Trumpa

 

Na początku marca Flynn zabiegał w rozmowach z komisjami Kongresu prowadzącymi równoległe dochodzenia w sprawie ingerencji Rosjan w wybory o immunitet w zamian za udział w przesłuchaniu na temat możliwych powiązań między Rosją a sztabem wyborczym Trumpa.

 

Adwokat Flynna Robert Kelner poinformował wówczas, że jego klient "zdecydowanie ma co opowiadać i bardzo chce to zrobić, jeśli okoliczności będą sprzyjające".

 

Flynn został w lutym zwolniony przez Trumpa, gdy okazało się, że zataił przed wiceprezydentem Mike'iem Pence'em szczegóły swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem.

 

Reuters: wielokrotne kontakty doradców Trumpa z Rosją

 

Po jego dymisji media ujawniły, że w 2015 roku Flynn otrzymał od powiązanych z Rosją przedsiębiorstw ok. 70 tys. dolarów oraz że w okresie kampanii wyborczej Trumpa był on także płatnym lobbystą rządu Turcji.

 

Powiązania Flynna z Rosją bada FBI, są one także przedmiotem dochodzenia komisji wywiadu w Senacie i Izbie Reprezentantów.

 

W czwartek Reuters podał, że Flynn oraz inni doradcy Trumpa kontaktowali się z przedstawicielami władz Rosji co najmniej 18 razy przez siedem ostatnich miesięcy prezydenckiej kampanii wyborczej w USA.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie